Viinakuu vabaõhumuuseumis

Kured toovad minnes öökülmad, haned päevakülmad, luiged toovad lund

Viinakuu laps on hästi kraps

6. oktoobril kell 10-16 saab vabaõhumuuseumis osa Piiriveere sibula ja kala päevast. Päev algab setokeelse palvusega, misjärel saab osa setude sügisesest suurest praasnikust – mihklipäeva kirmasest. Toimuvad kala töötlemise õpitoad, taludes valmistatakse sibula ja kala roogi, osaleda saab õnnenuku meisterdamise õpitoas ja trükipakkude lõikamise meistriklassis. Lisaks toimuvad rahvamängud ja jõukatsumised, laadal kvaliteetne toidukaup Peipsi äärest. Tuju hoiavad üleval leelokoor Sõsarõ ja ansambel Suprjadki. Vaata lisaks: https://evm.ee/est/sundmused/uritused.e/piiriveere-sibula-ja-kala-paev/1149

5. – 7. oktoober küpsetatakse esimest korda sel hooajal Härjapea talus leiba. Reede pärastlõunal kell 15.00 paneme käärima juuretise. Laupäeva hommikul ootab suurt vaeva ja aega nõudev töö – taigna sõtkumine. Seejärel paneme leiva ahju küpsema. Pühapäeval saab maitsta pehmet rukkileiba! 

19. oktoober kell 18 – Eesti Vabaõhumuuseumi Segakoori 10. hooaja lõpukontsert Kolu kõrtsis. Kaasa löövad ka külalisesinejad.  

20. oktoobril avatakse setu talus näitus “Kes me oleme? Portreelood Eesti inimestest”. Eestis elab 2017. aasta seisuga umbes 1,3 miljonit inimest, neist 900 000 eestlast ja 330 000 venelast. Lisaks elab meie seas hulgaliselt teisi väiksemate ja suuremate rahvuste esindajaid. Kuidas nad on Eestisse sattunud? Milliseid traditsioone au sees peavad ning millesse usuvad? Kas nad on Eestis elades õnnelikud ning kus näevad end tulevikus?

 

Talvehooaja tegemised taludes:

  • Härjapea talu käsitöölaupäevadel valmistutakse suviseks laulupeoks. Rahvarõivaste juurde on ju vaja ka vööd, vöökotti ja -taskut, kuhu ninarätt või tengelpung panna. Huvilistele jagatakse lõikeid, head nõu ning õpetatakse vajalikke töövõtteid. Härjapea talu toidupühapäevadel valmistatakse põnevaid roogasid hooajal kättesaadavast toidukraamist.
  • Setu talus köevad suured ahjud, laupäeviti ja pühapäeviti valmistatakse põnevaid setu roogasid. Peipsivene majas saab nädalavahetuseti õppida teejoomist vanausuliste kombe kohaselt. Perenaine annab näpunäiteid, kuidas valmistada keedusukkerit. Lapsed saavad meisterdada vanausuliste kaltsutitte. Laudas mökitavad kaks kitsepreilit.

 

  • Lau külapoes saab nädalavahetustel lisaks sisseostude tegemisele poemamsli raadiotundides moodsat muusikat või päevakajalisi sündmusi kuulata.

 

  • Kuie koolis õpetatakse igal laupäeval ja pühapäeval, kuidas sule ja tindiga ilusat kirja teha. Sepa talus saab laupäeviti ja pühapäeviti kaasa lüüa talupere talvistes tegemistes. Perenaine õpetab, kuidas käepärastest materjalidest mänguasju valmistada.

 

Kuie koolis saab osa sügisestest muuseumitundidest „Leivategemise lugu“„Sügisene aiatund“ ja „Sügisene talupäev“. Lisainfo muuseumitundide kohta: www.evm.ee. Programmides osalemiseks on vajalik eelregistreerimine: kuiekool@evm.ee; tel 6549 126.

 

* Muuseumi ekspositsiooniga aitab tutvuda tasuta allalaetav äpp NUMU, mis sisaldab ühte talvist orienteerumismängu ja kogu vabaõhumuuseumi ekspositsiooni tutvustavat audiogiidi.

Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses on 4. novembrini avatud itaalia fotograafi Luca Berti näitus „Silma pilk“. Eesti Vabaõhumuuseumi korraldatud pildistamisretkede tulemusena on fotograafil sündinud tõepärane pilt „tundmatust“ Eestist, igapäevasest külaelust, tavalistest maal elavatest inimesest, taustaks vanad talud, põllud, teed ja kirikud. Juubeliaasta puhul on ilmunud ka Luca Berti fotoalbum „Ühe itaallase Eesti“.

 * Vanalinnas, aadressil Pikk tänav 2 on avatud Eesti Vabaõhumuuseumi pood ja kohvik. Hubases kohvikuruumis saab teavet vabaõhumuuseumi ürituste ja piletite kohta ning nautida jõudehetke tassi kohvi ja suupistetega. Esmaspäevast reedeni kell 12-14 pakume Kolu kõrtsis valmistatud päevasuppi koos käsitööleiva ja maitsevõiga.

 

Talvehooajal on vabaõhumuuseum avatud iga päev (v.a 24., 25., 31. detsember) kell 10-17. Avatud on Härjapea, Sepa, setu talud, peipsivene maja, Sassi-Jaani talu rehemaja, Kuie kool, Lau külapood, käsitööpood ja muuseumi park. Kolu kõrts on iga päev avatud kell 11-17.

Piletihinnad: tavapilet 8 €, sooduspilet 6 €, perepilet 16 €, ühe inimese aastapääse 40 €, pere aastapääse 65 €.

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar