Puukide vastu aitab tähelepanelikkus

Kuidas kaitsta end puukide eest?

Midagi pole parata – nii kui veidi soojemaks läheb, hakkavad puugid vilkalt ringi siblama ja endale ohvreid otsima. Olen neid noppinud koertelt juba kümneid ja seda tuleb teha esimeste külmadeni välja. Kas kuidagi on võimalik end puukide eest üldse kaitsta?

Äsja leidsin meie kuldse retriiveri kõhult hallika puugijuraka, kes suuruse järgi otsustades oli seal maiustanud vähemalt paar päeva. Kuigi ma otsin koeri-kasse iga päev läbi, jääb mõni puuk ikka kahe silma vahele, ja kosub lemmiklooma küljes päris suureks. Õuekoeralt korjasin ühel päeval kümme puuki järjest. Tuleb ikka seada sammud apteeki ja osta loomadele puugilahused…

Ausalt öeldes on need ämblikulaadsed elukad paras nuhtlus, sest võivad põhjustada raskeid haigusi nii inimestel kui ka loomadel. Aga tänu sellele, et olen lapsest saadik nendega kokku puutunud, tõmban ma puugi naktsi välja ja teen ruttu kahjutuks. Tean, et mõni läheb päris paanikasse, kui puuki silmab…

Puugid ründavad meid looduses aga ka pargis

Puuke leidub rohkem kõrge heina sees

Sellel aastal nägin esimest puuki koera kasukal ronimas juba aprilli algul. Piisab, kui väljas on mõned soojakraadid (+5) , ja juba hakkavad täiskasvanud isendid endale maapinna lähedalt toitu otsima.

Mis aitab puukide vastu?

Mäletan, et olin umbes 6-7aastane, kui vanaema juures maal haigeks jäin: tõusis palavik, oli halb olla ja lõpuks vajusin rammetuna voodisse. Vanaema nuputas, mis minuga küll juhtunud on, kuni leidis kõrva tagant puugi. Mõne päeva pärast olin jalul ja silkasin jälle rõõmsalt mööda hoovi ringi.

Enamikul entsefaliit niimoodi möödubki, kuid kahjuks võib kolmandikul nakatanutest avalduda haigus palju karmimalt ja viia isegi halvatuseni. Entsefaliidi vastu on võimalik ennast vaktsineerida, kuid viirusevastast ravi pole, saab vaid vaevusi kergendada. Hea on aga see, et korra haigust põdenu omandab entsefaliidi vastu immuunsuse ega tohiks enam haigestuda.

Teise puukide levitatava raske nakkuse, borrelioosi vastu ei saa ennast vaktsineerida, kuid seda saab ravida antibiootikumidega.

Mina õppisin juba lapsena, et pärast heinamaal või metsas käimist tuleb enda riided ja keha läbi otsida. Polnud harvad juhud, kui leidsingi ühe väikese külalise mööda püksisäärt või jalga üles ronimas.

Arvan, et tähelepanelikkus ongi parim viis, kuidas end puukide vastu kaitsta. Selleks:

 • Kanna looduses heledaid riideid, mille peal on puugid hästi nähtavad. Püksisääred võiksid toppida sokkidesse või jalanõudesse. Siis ei pääse elukad kohe naha ligi, vaid ronivad mööda riideid, kust saad need kergelt kätte.
 • Juba looduses jalutades võid aegajalt vaadata enda jalasääri, sest puugid kinnituvad saagi külge madalalt maapinna lähedalt. Kindlasti otsi end läbi pärast metsast-niidult tulekut ja kodus võiksid riided üldse vahetada, rõivad läbi vaadata ja terve oma keha üle kontrollida.
 • Pööra erilist tähelepanu kohtadele, kus on õrnem nahk, sest sinna armastavad puugid sööma asuda – näiteks kaenlaalused, kõrvatagused, kubemepiirkond. Üks meestuttav kunagi tunnistas, et pidi puugi ühest eriti õrnast kohast välja tõmbama ja see oli väga valus 🙂

Taimedega puukide vastu

Puugid on väga tundlikud lõhnade suhtes ja nii saab neid mõnede lõhnade-õlide abil eemale peletada. Mis siis mõjub?

 • Endale tasub rohkelt peale panna (just jalgade alumistele osadele ja ka riietele) järgmiste taimede mahla või neist tehtud õlisid – saialill, peiulill, basiilik, harilik pune, piimanõges, suur mungalill, piparmünt, rosmariin, soolikarohi, salvei, tüümian, lavendel, sibul, murulauk, sidrunirohi, küüslauk, kaneel, apelsin, sidrun. Näiteks võid pigistada otse nahale sidrunimahla.
 • Aitab ka piinia-, seedriõli (kasutatakse näiteks USA armees erinevate putukate tõrjevahendina) ja eukalüptiõli.
 • Ka igasugused teised tugevad lõhnad – odekolonn, sääsetõrjevahend, võivad puugid eemal hoida. Muidugi ka spetsiaalsed puugitõrjevahendid.

 

Meil on kodus lavendliõli, mida kavatsengi endale ja lapsele enne aeda minekut jalgadele piserdada. Aias varitsevad puugid enamasti seal, kus on kõrgem rohi. Seega on võimalik ka oma koduaed muuta puugikindlamaks. Selleks:

 • Need piirkonnad aias, kus inimesed palju liiguvad, võiksid olla madalaks pügatud muruga ja sellised, mis ei vaja lisakastmist. Puugid vajavad oma elutegevuseks ka palju niiskust.
 • Krundi piirile või maja, aia äärde tasub istutada rohkelt eeterlikke õlisid sisaldavaid taimi – näiteks lavendlit, sidrunheina, piparmünti, küüslauku.
 • Puhkenurgad võid katta multši või kiviplaatidega – sinna puugid naljalt ei roni.
 • Krundi piirile võid teha ka multši, kruusa või kiviplaatidega takistusribad, mida puukidel on raske ületada. Samasugused takistusribad võivad ümbritseda ka maja ja laste mänguplatsi.
 • Maapinda võib ka maja ja krundi ümber, teeradadel ja mujal käidavates kohtades lubjata. Lubi kuivatab puugid ja takistab uutel läheneda.
 • Kui võimalik, võiks koduõu olla piiratud aiaga, mis takistab metsloomade ligipääsu, sest metsloomadel elutseb tavaliselt hulgaliselt puuke. Samuti võiksid metslindude pesakastid olla majast veidi eemal – linnud viskavad nimelt väljanopitud puuke kastist välja.
 • Kindlasti kontrolli ka lemmikloomi, soovitatavalt enne tuppa laskmist, kas neil ei roni kasukal või pole juba külge kinnitunud mõni väike puugipoiss.

Kuidas puuke eemaldada?

 • Kui oled puugi nahalt leidnud, tuleb see otsesuunas välja tõmmata (võid selleks kasutada ka lamedaotsalisi pintsette). Oleks hea kaitsta oma sõrmi kummikinnaste või paberi abil, kuigi pole kindel, kas nii on puuki hõlbus eemaldada. Ise võtan need alati välja paljaste näppudega.
 • Haavakoht pese vee ja seebiga või mõne desinfitseeriva vahendiga.
 • Puuke ei tasu sõrmede vahel lömastada, sest puugis olevad haigusetekitajad võivad sattuda läbi sõrme mikrolõhede sinu organismi.
 • Puugi võid lömastada mingi eseme abil, lasta veega tualetipotist alla või panna alkoholi.

 

Mäletan, et kunagi viskasin puugi lihtsalt vetsupotti ja avastasin varsti, et ta on veest kenasti välja roninud. Nüüd tean, et puuki uputada pole võimalik – ta hingab vaid korra viie tunni jooksul.

Kui oled leidnud endalt või lähedaselt puugi, märgi kalendrisse üles ka aeg, kui see eemaldati. Haavakohta tasub jälgida umbes kuu aja jooksul. Haigusetunnused avalduvad 2-28 päeva pärast nakatumist (tavaliselt 1-2 nädalat hiljem).

Ilusat puugivaba suve kõigile!

 


Made Maria (45) kasvatab Joosepit ja Markust (12 a ja 17 a), kellega ta  kolis hiljuti Tartust Viljandimaale. “Elu maal on mõneski mõttes loomulikum. Suvel läheme ja korjame aiast pudru peale marju või võtame peenrast kartulit ja tilli. Lapsed uurivad tiigi ääres põdrajälgi ja vaatavad tõtt rebase või mägraga.  Kuid samas on paljud mured ja rõõmud ikka samasugused kui linnaski. Katsun koos lastega vaikselt õppida ja nendega toime tulla.”

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar