Karl käputab

Vahva päev Helsingis

Selle suve üheks sooviks oli meil välja valitud käia ühe päeva Helsingis. Kui varem on see tundunud alati üks suur ettevõtmine, siis seekord tegime plaani üpris eksprompt – laias laastus teadsime, et tahame minna ja lõplik otsus teisipäeval minna tuli tegelikult esmaspäeva pärastlõunal.

 

Põhiline soov oli loomaaeda külastada – väiksemad põnnid on lõbustuspargi jaoks liiga väiksed ja ainult meremaailma või linna peale nagu ka ei tahtnud minna. Reisiseltskonda lisandusid meie perele lisaks minu ema kaaslasega ja abikaasa vanemad.

 

Varane start

 

5:15 Plika ärkas suure nutuga. Nagu tavaliselt selliste nuttude põhjuseks, oli tal suur pissihäda ja kui see lahenduse leidis, hõikas ta kõva häälega mind. Kuna kl 5:30 oli niikuinii äratus planeeritud, siis kobisingi voodist välja ja alustasin hommikuprotseduuridega.

6:45 Kohv on joodud ja enamusel seltskonnast puder söödud, lapsed on riides ja käib viimaste asjade kokkuotsimine ja pakkimine. Emmele on puder autosse söömiseks kaasa pakitud. Toimuvad viimased parkimise täpsustamised. Seejärel Karli mähkmevahetus, ärkamine ja turvahälli panek. Õnneks ärkas põnn hea tujuga ja mitte kuigi näljasena.

7:42 Sadama teadustaja ütleb, et laevale pääs on nüüd suletud – meie reisiseltskonnast on sellel hetkel veel puudu kallis kaasa ja minu ema. Viimaste pingutustega jõuavad nad kohale ja saime ikka kogu seltskonnaga laevale.

 

Toitmine laeval

 

9:00 Leidsin ühe vaikse koridori, kus mõned inimesed magamiskottides põõnavad. Tõmbasin oma piknikuteki põrandale, tegin titale mähkmevahetuse ja söötsin kõhu täis. Pikali maas vaikses koridoris on kõhu täissöömise protsent oluliselt kõrgem kui kuskil rahvarohkemas kohas istudes. Pärast söömist ja puhastamist panin lapse kärusse magama. Mereõhk kosutas hästi ja uni oli sügav.

10:05 Laevalt mahaminekul jäi plika teises kärus magama. See oli küll suur võit, sest nii peab ta päeva paremini vastu! Und jagus nii praamisõidule kui loomaaia esimeste väljapanekuteni.

12:40 Võileibade piknik sai tehtud ja sealsamas pikutasin pingil ning söötsin Karlil ka kõhu täis. Kuna suurem poja väsis selleks ajaks ära, siis tuli tita kõhukotti panna ja suurem laps kärusse. Mõne aja pärast jäi tita kõhukotis magama. See oli meil kõhukotis magamise rekord! Mida mu selg küll selle peale järgmistel päevadel teeb?

 

Loomaaiast tagasi

 

16:30 Kas jõuame tagasisõidupraamile või mitte? Tegime plaanid ümber ja otsustasime varasema praamiga kesklinna tagasi sõita. Kuidagi väsisime kõik loomaaiast ära ja lootsime kesklinnas mingi parema söögikoha leida.

Karl ärkas mõni hetk varem ja enne praamile minekut tuli tal jälle kõht täis sööta. Võtsin oma mõnusa piknikuteki, tõmbasin laste mänguväljaku taga põõsa varju teki maha ja tegime söötmispausi. Ikka pikali – just nii saab põnni ümbritsevast melust kõige paremini välja lülitada.

17:45 Oleme tagasi kesklinnas ja lapsed “käituvad halvasti”, sest neid on tabanud suur nälg. Oh, miks küll sai see ümber otsustatud, et näljaste lastega sealt loomaaia saarelt tagasi tulla.

Täiskasvanud ei suuda välja mõelda, kuhu sööma minna, kõik on närvilised ja mina saan vastutuse võtta ainult oma pere eest. Nii ma teengi ja saadan laste vanavanemad omapäi sobilikku söögikohta otsima. Meie perele lähevad friikartulid, grillvorst ja frititud krevetid suure hädaga kaubaks ikka. Vähemalt lastel läheb tuju pisut paremaks.

19:00 Mingi toreda söögikoha invatualetis on täiesti arvestatav vaikus ja puhtuseaste – saame väiksel sõbral nii pepupesu tehtud kui kõhu täis söödetud. See õhtune söömiste aeg tuleb veel üle elada. Varsti võib terminali liikuma hakata.

21:05 Veel üks söötmiskord, sel korral sadamaterminalis, on tehtud – istusin pingil ja keerasin suuremale osale rahvast selja. Selliste söötmiste ajal tõmbab pisike kahjuks päris üksjagu õhku kõhtu, mis hiljem talle ebamugavust valmistab.

 

Helsingis käidud, jälle laeval

 

Laevaninas laudade vahel saan piknikuteki põrandale sättida nii, et saan ise põnni sööta ja ta saab seal mõnusasti kõhuli ringi ukerdada. Ta peab päris pikalt veel vastu ja pärast mitmekordset tankimist õnnestub ta lõpuks kärusse magama panna.

Korraks on suur nutukisa lahti, kui ta kärust autosse ümber tõstame, aga kodus läheb kõik kenasti – korraks tiss suhu ja uni jätkub.

Kokkuvõttes pidasid kõik lapsed väga hästi vastu ja päev oli väga tore. Suur termokattega piknikutekk oli Karliga toimetamisel eriti suureks abiks.

Õppimise kohti teiseks korraks oli veelgi. Näiteks teame nüüd jälle oma lapsi selles osas natuke paremini, et söögiajad peavad olema veelgi paremini paigas ja suuremate lastega söögiaega ümber otsustada ei tohiks. Siis muutuvad kõik närviliseks. Äärmiselt abiks oli see, et ühe korraliku toidukorra jagu kraami saime kodust kaasa võetud.

Reisist taastumine on muidugi hoopis omaette teema – eks see pikk päev ja vähene uni annab kõigile pärast mitu päeva tunda ja suuremaid ettevõtmisi selleks ajaks planeerida ei tasuks.

 


 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar