Lapse taskuraha

Taskuraha? Teenitud raha?

Jõudsin selle teemani siis, kui vanem laps taaskord nuias, et tal on vaja just seda XYZ-mänguasja ja üldse ta pole mitte kunagi midagi saanud (ja varsti peab minema talvel metsa maasikale) – tuttav jutt küllap paljudes peredes. Tekkis siis mõte, et ok, osta see endale, aga omaenda taskuraha eest.

Aga… kuskohast peaks üks 7/8-aastane raha saama?

Üks mis kindel – kodutööde eest mina ei ole nõus raha maksma. Vähemalt mitte selliste igapäevaste pere toimimiseks vajaminevate kodutööde eest. Sest kuhu see välja jõuab? Kas selleni, et sõlmitakse tulevikus kooseluvaraleping, et pesu pesemine maksab nii palju, koristamine teist sama palju ja eks sa siis vaata, kas eelarve on tasakaalus. (Uitmõttena – äkki see mõnes peres oleks isegi vajalik, noh teate küll neid variante, kus ema käib palgatööl ja pärast seda rabab teine 8 tundi otsa sel ajal, kui isa telekast jalkat vaatab. Või vastupidi. Aga igatahes… eluterve see ei ole).

Olin nõus maksma sauna puude tassimise eest. 25 senti tükk, nagu alguses suure suuga lubasin, hetk hiljem jõudsin muidugi arusaamisele, et väga mõistliku hinnastamispoliitikaga tegemist ei ole, aga noh lubadus oli antud ja õnneks ta väga palju tassida ei viitsinud. Kerge ots igatahes, nii et kui mõnel lugejal on rahapuudus, siis teate, kust tööd saab.

Teiseks olid pakkumised, et raha võib teenida mittepereliikmetelt – korjata naabritädile marju või niita sõbra muru näiteks. Kahjuks meil selliseid võimalusi käepärast ei olnud, aga panin tuleviku tarbeks tallele. Veel on meie pereisal hobi, mis ka veidi perele lisasissetulekut toob. Selle juures aitamise eest lubati tütrele palka maksta – asja boonuseks oli, et töö kõrvalt oli võimalik arutada ka kapitalismi plusside ja miinuste üle. Lisaks on võimalus viia ära kodus tekkinud taara, kuid selle jaoks ei olnud tütrel esialgu veel südikust. Jääb samuti varuvariantide juurde.

Antud XYZ-mänguasi jäi seekord soetamata, aga rahateenimiskogemus oli õppetund väärt omaette. Samuti pani see mind ennast mõtlema, kuidas saan teinekord kaasata omaenda sõprade lapsi, nii et näiteks koera jalutamise eest kommide asemel anda hoopis väike rahaseeme, mis kasvama panna.

 


Töötav Ema, kasvatab kahte last (8 ja 1) ning jagab oma aega täiskohaga töö, vabatahtliku tegevuse ja perekonna vahel. “Aja jagamine ongi üks suurematest väljakutsetest, et olla igal pool päriselt kohal,” tõdeb ta.

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar