Kuidas paar kokku jääks?

Paarisuhe lastega peres

Tartu Jaani kirikus käib koos grupp, mis vestleb erinevatel vanemlikel teemadel. Pereterapeutide EV 100 projekti „100 tundi tasuta loenguid“ raames ühineb kahel korral meiega ka pereterapeut Naatan Haamer. Projekti avapäeval, Soome 100. sünnipäeval (kui sümboolne, kas pole) kõnelesime paarisuhtest lastega peredes. Tahaksin teiega jagada mõningaid mõtteid, mis mind puudutasid.

 

Lastega, eriti väikestega, on omajagu tegemist. Sellesse on lihtne ära uppuda. Ja just see aeg on sageli see, kus pannakse põnts oma paarisuhtele. Küllap on paljud kuulnud väljendit „leidke lastele hoidja ja minge paariks päevaks kahekesi ära“.

See on kindlasti oluline meede, aga mitte sugugi võluvits. Palju olulisem on hoida paarisuhte fooni pidevalt alal, kui rohkem ei jõua, siis 5 minutit päevas. Sest kui tundub, et see 5 minutit ei tasu ära, siis ilma selleta pole sul mitte midagi, aga sellega koos on sul 5 minutit väärtuslikult veedetud aega.

5 minutit küsimaks, kuidas sul päriselt läheb? Millest sa unistad? Mis sind hirmutab? Ja päriselt olla kohal ja kuulata.

Ja loomulikult ei ole rääkimine ainuke vahend. Naatan viitas Dr Chapmani raamatule „Armastuse viis keelt“, millest on internetti teinud kokkuvõtte Kätlin Padesaar https://www.directormeedia.ee/armastuse-viis-keelt/

Meil igaühel on oma viis tunda, et me oleme armastatud. Kas sa tead, mis paneb sind nii tundma? Aga sinu partnerit? Usu või mitte, aga need ei pruugi olla samad asjad. Sellest teadlik olemine on samuti üks hea võimalus näidata välja, et sa päriselt armastad, päriselt.

Sest tegelikult sa seda ju teed. Kuigi vahel võivad lained üle pea kokku lüüa, sest

  • Sa oled juba kuu aega magamata, kuuma kohvi pole sa ammu saanud ja iga kord ainuüksi duši poole liikudes nõuab laps häälekalt sinu tähelepanu või
  • Su abikaasa pole sind juba kuu aega märganud, tal on silmi ja tähelepanu ainult lapse jaoks, minust ta ei hooli.

Tegelikult sa hoolid ja tegelikult sa armastad. Ja kui sa tead, mis teise jaoks selle armastuse keeleks on, siis jõuad sa ka seda välja näidata. Isegi kui see on vaid kord nädalas.

Minu suured eeskujud abieluasjus, professoritest paar Mare ja Rein Taagepera, on rääkinud, et kui lapsed olid väiksed, siis tehti asju kordamööda. Kord käis üks koolis ja siis teine, kord liikus üks lähemale oma eluunistusele, siis jälle teine. Ja see töötas.

Meil on kodus üpris sarnaselt. Meil abikaasaga mõlemal on omad huvid ja omad sihid, mis meid õnnelikuks teevad, lisaks perele. Ja me võimaldame neid teineteisele. Isegi kui aegajalt näeb meie pereelu seetõttu välja pigem visiitabielulaadne. Aga me teame, et see on ajutine ja me kohtume iga päev ja siis on hea leida need 5 minutit. Vähemalt 5 minutit.

Peamine on teineteist usaldada, teineteise rõõmudele kaasa rõõmustada, olla lainel, millega teine tegeleb, siis saab edasi minna koos isegi kui tegutsetakse eraldi. Nagu ikka see paljude inimeste poolt tsiteeritud fraas, et armastada ei tähenda vaadata lõputult teineteisele otsa ja oodata, et teine sinu jaoks kuu ja tähed alla toob, armastada tähendab vaadata ühes suunas ja aegajalt võib ise ka mõne tähe kohale tarida.

 


Triin kasvatab kahte last (kohevarsti 9 ja 2) ning jagab oma aega täiskohaga töö, vabatahtliku tegevuse ja perekonna vahel. “Aja jagamine ongi üks suurematest väljakutsetest, et olla igal pool päriselt kohal,” tõdeb ta.

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar