Jõulud ja kinkimine

Miks me teeme jõuluajal kinke?

Kas te olete kunagi mõelnud, miks jõuluajal kinke tehakse? Mina olen küll selle üle juurelnud ja kristlik traditsioon mulle ka vastuseid annab, aga kui me vaatame üldist ühiskondlikku pilti, siis kinkimine on ju üleüldine ja mitte midagi ristiusuga kaasas käivat. Miks on jõulud kinkimise aeg? Miks on vaja teha kinke detsembris?

 

Kristlikus traditsioonis võib kinkimise alge viia kolme loo juurde.

 

kolm idamaade tarka

Kolm tarka sündinud Jeesuse juures

  1. Püha Nicolause lugu. See on vana lugu, mis räägib vaesest pereisast, kellel oli kolm enamvähem täiskasvanud tütart, keda ta ei suutnud üksinda toita ning oli valiku ees, kas surm või tütarde müümine prostituutideks. Vaene mees halas õue peal oma kurba saatust ja seda kuulis üks mees, keda me tänasel päeval teame püha Nicolausena, kuid tollel hetkel oli lihtsalt üks hea ja abivalmis mees, ning otsustas seda perekonda aidata. Virgad tüdrukud olid oma pestud sukad riputanud kamina äärde kuivama ning kolmel ööl täitusid need kuldrahadega. See päästis perekonna ning laskis neil rahulikult koos edasi elada.
  2. Kolm tarka. Jeesuse sünni järel, ilmselt küll mitte kohe vastsündinud lapse juurde, saabuvad kolm idamaa tarka kingitustega, mis toovad esile tema jumalikku loomust. Nad tulevad Jeesuse jalge ette kummardama ja toovad talle kulda, viirukit ja mürri, näitamaks teda kui maailma valitsejat (kuld), ülempreestrit (viiruk) ning seda, et tema võita on surm (mürr).
  3. Jeesus kui suurim kingitus. Jõululoo keskne sõnum on, et Jumal saatis oma Poja kingituseks maailmale, et tema lunastab meid ja annab meile igavese elu.

Need on kolm lugu, millega annab põhjendada kingituste tegemist kristlikus perspektiivis.

Neile lisaks on Matteuse evangeeliumis üks oluline mõte, mis ütleb, et head tehes ärgu sinu vasak käsi teadku, mis sinu parem käsi teeb, õhutades kingituste tegemise juures seda, et me ei püüaks heategevate kinkidega endale au ja kuulsust, vaid et see oleks pigem salajane ja varjatud ning teada vaid neile, kelle tarvis.

Küllap on neid lugusid hea meeles pidada ka lihtsalt igapäevaselt kinkides ja kinke tehes. Et nendest sünniks rõõmu ja südamesoojust nii andjale ja saajale, mitte ei oleks tegu tüütu kohustusega, sest ju ometi peab…

 


Triin kasvatab kahte last (kohevarsti 9 ja 2) ning jagab oma aega täiskohaga töö, vabatahtliku tegevuse ja perekonna vahel. “Aja jagamine ongi üks suurematest väljakutsetest, et olla igal pool päriselt kohal,” tõdeb ta.

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar