noormees magas lasteaias

Lasteaia logiraamat – neljas nädal

Nagu terve see lasteaiaga harjumise protsess, nii ka see nädal on olnud minu jaoks emotsioonide ameerika raudtee. Ma saan mõistusega ka juba aru, et ma lähen kohati täiega liiale. Aga siis on hea lüüa kaks kätt kokku ja teatada, et ma olen ju naine. Vahel võib ju seda endale lubada.

 

Kuidas aga noormehel läinud on.

Esimesed neli päeva kindlalt tõusvas joones. Oleme järjekindlalt lahkunud kohe ning ukse sulgudes võib hetkeks kuulatada ja nutt vaibub koheselt.

Kui veel teisipäeval kuulsime, et laps õues nuttis, kuid toas toimetas asjalikult, siis kolmapäev tõi kaasa ka õues toimetamise (küll hoides pidevalt õpetajal pilku peal) ning neljapäeval anti mulle üle muster lasteaialaps.

Mis on huvitav, et tavaliselt lapsed pigem õues on leplikumad ja toas virilad, siis küllap meie noormehele said saatuslikuks uued harjutavad pered – õues oli lihtsalt liiga palju rahvast tema jaoks. Ta ei ole eriline masside inimene.

 

Kui plaanid ei täitu…

 

Aga miks siis ikkagi minu emotsioonid rallit tegid? Eks ikka seetõttu, et kogu see protsess ei ole allunud minu kui „planeerimiskuninganna“ tahtele. Mõtlesime noormeest jätta lõunaunne millalgi selle nädala jooksul (algne plaan oli hoopis teisel nädalal).

Kolmapäev pärast teisipäevast nuttu ei tundunud hea mõte. Kolmapäev hakkas juba ju minema ning siis mõtlesin, et ilmselt on tal vaja saada rohkem enesekindlust ja positiivseid emotsioone, enne kui järgmise etapi ette võtan.

Harjub ära hommikupoolikuga nii, et pikemalt on hästi. Kaalusin peas erinevaid võimalusi, kuidas tekitada olukorda, kus poiss saaks ehk paar kuud käia vaid „hommikupoolses vahetuses“, kuid ennekõike eeldaks see kiiremas korras lapsehoidja leidmist, sest vanavanematel on ka oma elu ja ei minu ega abikaasa töögraafik säärast elu ei võimalda.

Panin lapsehoidjate leidmiseks kuulutused üles (tuttavate sekka esialgu), üks võimalus avaneski. Kuid siis lõi jälle reaalsus mulle puuga pähe. Järgmise nädala kolm esimest päeva on nii mul kui abikaasal pikad tööpäevad, kust ei saa poole pealt ära tulla ning ühtegi hoidjat nii kiiresti ei harjuta.

Seega – pärast positiivset neljapäeva tuleb ikkagi võtta ette reedene lõunaune katsetus, sest see on päev, mil olen veel kodune ja saan iga hetk järgi söösta…

 

Esimene lõunauinak

 

Reede. Äratus 5.20 (sic!), voodist välja kl 6.

Lasteaeda minnes oleks äärepealt magama jäänud. Esimest korda kogu harjutamise ajal oli meil ka kodust lahkumisega häda.

Ma ei mallanud oodata, kuni helistatakse, et ärkab, vaid olin kl 14 kohal ning 14.15 mulle teisest toas ka värskelt ärganud noormees toodi, kaisukas kõvasti süles. Õpetaja rääkis, et magama oli jäänud küll nutuga (mis on esimesel korral mõistetav), aga väga kaua polnud aega võtnud.

Läksime koju, noormees sõi meeletult ning asusime mängima. Tundub, et esimene faas on seljatatud. Tagasilööke muidugi tuleb, kuid olulised murdepunktid on läbitud.

See on olnud väga õpetlik aeg. Kõige rohkem olen ma õppinud oma last paremini tundma. Lisaks iseendale.

Samuti olen näinud kõrvalt olulist protsessi siirdeobjekti leidmise ja kiindumusega. Eelnevalt laps seda ei vajanud, ilmselgelt oli tal olnud turvaline teadmine, et keegi talle olulistest täiskasvanutest (ja neid on tal õnneks mitu), on alati olemas.

Ma püüdsin talle alguses lasteaeda minnes kaisulooma kui siirdeobjekti kaasa anda, kuid esimestel päevadel ta ei saanud selle vajadusest aru. Nüüd on see side loodud ja näen, kuidas see on aidanud noormehel seda lasteaiaga harjumist kergendada.

Samuti olen õppinud väärtustama vajadusel taasalustamist. Kui tundub, et miski asi veab viltu, võib vahel kasu olla restardist. Tagasi allikate juurde ja sealt sammsammult edasi. Soovin kõigile sellesügisestele lasteaiajuntsudele rohkem turvatunnet ja mängulusti!

 


Triin kasvatab kahte last (8 ja 1) ning jagab oma aega täiskohaga töö, vabatahtliku tegevuse ja perekonna vahel. “Aja jagamine ongi üks suurematest väljakutsetest, et olla igal pool päriselt kohal,” tõdeb ta.

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar