Lasteaed ei sobi tihti vanematele

Lasteaed – kellele ja milleks?

Millal on lahti sinu lapse lasteaed? Tõenäoliselt 7-18 või midagi sarnast. Aga millal oleks vaja, et lasteaed oleks lahti?

Ühiskonna koorekiht liigub üha enam liikuva tööaja arvestuse poole. See tähendab, et keegi ei loe tagumikutunde, vaid seda, kui palju tööd on tehtud.

Samas on meil väga palju sfääre, kus tööaeg on väga rangelt piiritletud kellast kellani – kui sa töötad nt inimeste teenindajana, siis ei ole sul võimalik suvalisel hetkel oma kohalt lahkuda või veel hullem,  kui sul on vahetustega töö. Aga vahetustega lasteaed?

Praegune lasteaia loogika toetab aga 8-17ni töötamist, just seda, mida suurem hulk inimesi enam ei tee. Niisamuti nagu koolisüsteemi kolm vaba suvekuud soodustab põllupidamist, kus lapsed tuli varakult külvama ja rohima saata.

Mida aga peavad tegema need, kes töötavad väljapool ettemääratud ajaraamistikku? Ole sa siis arst, kassapidaja, kirikuõpetaja või bussijuht – keegi neist ei tööta 8-17ni.

Vanemad unustavad lapse heaolu

Teisalt olles ise puutunud lähedalt kokku ka lasteaia pidamisega, näeme ka neid vanemaid, kes isegi siis, kui neil oleks endal aega ja võimalust anda lastele aiast puhkust, hoiavad ikka lapsi lasteaias punkt kella seitsmest kella kuueni õhtul, sest nii ju saab.

Jah, muidugi on ka lapsi, kes tõeliselt lasteaeda naudivad ja loodetavasti seda teeb suurem enamik, aga viis päeva nädalas ja 11 tundi päevas… noh eks see ole ka äärmus, aga kujutage ise, kui te peaksite sellisel koormusel töötama.

Seega olen näinud ka seda poolt, kus lasteaed peab end kehtestama ja ütlema, et ei, meie avame 7.30 või sulgeme 17.30, sest me teame, et tegelikult saavad kõik vanemad selleks ajaks järgi tuldud ja see on laste heaolu huvides (muidugi tullakse alati vastu, kui on erandeid ja keegi tõesti see üks kord ei jõua).

Osadele lastele see muidugi meeldib – see viimaseks jäämine – kõik mänguasjad on ju nende päralt. Samas, milline ressursiraiskamine, kui ühe lapse pärast kogu lasteaed lahti hoida (ja eks ikka kuuleb lugusid, kus õpetaja võtab lapse vahel hoopis enda juurde koju õhtul).

Tuleviku lasteaed?

Ambivalentne küsimus, kas pole. Ühelt poolt sooviks laste heaolu ja vahel ka kaitsta neid nende vanemate eest, kes hoidmisvõimalusi üle ekspluateerivad. Teisalt aga mida teha nende vanematega, kes töötavad vahetustega, öösiti ja nädalavahetustel ja sageli hoidjateenust endale lubada ei saa?

Üks hea sõber pakkus välja idee, et lastele on määratud igas kuus teatav hulk tunde lasteaias, mida siis vanem saab kasutada lähtuvalt oma töögraafikust. See tundub päris hea lahendus, kuigi miinuspooleks on loomulikult õppetegevuse korraldamine.

Kuid ehk see avabki uksed uueks loominguliseks lähenemiseks õppetegevusele ja aitab meid omakorda välja harjumuspärasest töölehemaailmast…  Aga see on juba uus teema, millesse süveneda mõnel järgmisel korral.

 


Töötav Ema, kasvatab kahte last (8 ja 1) ning jagab oma aega täiskohaga töö, vabatahtliku tegevuse ja perekonna vahel. “Aja jagamine ongi üks suurematest väljakutsetest, et olla igal pool päriselt kohal,” tõdeb ta.

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar