Talvel kelgutamine on tore ajaviide lastele

Töö ja lõbu käsikäes

Pühapäev möödus meie peres nagu õpiku järgi, sest lapsed said nii õues hullata kui ka puid riita laduda.  Lõbu ja töö, ning lõpuks kuum saun veel otsa.

See õpik on muidugi minu peas ja ütleb, et tööõpetust on lapse normaalseks arenguks hädasti vaja. Siis jääb vähem aega ka igalt poolt peale suruvale meelelahutusele: telesaadetele, Youtube`i videodele, arvutimängudele ja muudele aju „lahustavatele“ nähtustele.

See oli ka üks põhjus, miks Tartu korterist minema kibelesin: linnas on laste tööle rakendamise võimalusi häbematult vähe. Korra nädalas enda toa koristamine, poes ostlemine ja prügikasti väljaviimine on nagu piisk meres. Ja poes šoppamist on ka raske tööks nimetada, see rohkem meeldiv rahakulutamine… Vahel üritasin lapsi ka söögitegemisse kaasata, kuid sellega pole mul veel suurt edu olnud. Võibolla sellepärast, et ma ka ise suur kokkaja ei ole…

Maal on aga ikka midagi teha – puid tuppa tuua, ahju kütta jne. Suvel näiteks aiatöid. Siin on mul küll natuke arenguruumi: nimelt peenramaale õnnestus mul poisse vaid paariks korraks meelitada, ei istunud see töö neile kuidagi. Kuid lillede kastmisel, õunte korjamisel ja riisumisel olid abiks mehe eest.

Õnneks on poisid suured spordifännid ja pole tavaliselt päeva, kui nad väljas ringi ei tuiska. Kas minnakse jooksma, jalkat või korvi mängima, ja seda sõltumata aastaajast, ka sügisel-talvel. Ikka parem, kui kodus nutiseadmes istumine. Vanem poiss viskab korvi isegi pakasega, no 20 külmakraadi juures läks ikkagi Viljandi Spordikooli saali. Aga ka krõbeda külmaga pistame ninad natukeseks välja ja teeme kasvõi väikese jalutuskäigu koertega.

Eile oli aga ju lausa palav, kõigest mõni miinuskraad, ja lapsed läksid tiigile kelgutama. Väiksem poiss lasi retriiveril ennast natuke ka kelguga veduda, kuid koer ei viitsinud seda palju teha. Eks laps juba raske ka… Tegin samuti mõned liud tiigi peale, kammisin hundikoera ja mõtlesin tänutundega, et õhtul ootab saun…

Poisid said aga enne sauna veel väikeseid küttepuid riita laduda. Mis siis, et riit natuke viltu vajus, see pole üldse tähtis…

 

Milliseid töid sinu lapsed kodus teevad? Kas meeleldi või tuleb neid sundida?

 


Made Maria (45) kolis koos poegade Joosepi ja Markusga (12 a ja 17 a) hiljuti Tartust Viljandimaale. “Tartu mürast sai lihtsalt villand, kiskus juba ammu maale,” tõdeb ta. Nüüd uurivad lapsed tiigi ääres põdrajälgi ja vaatavad tõtt rebase või mägraga.  “Elu on palju lihtsam ja loomulikum, kui võtad suvel peenrast enda kartuli ja tilli…kuid samas on logistika linnakoolide ja trennide vahel paras peamurdmine.”

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar