Karl on tragi poiss

Tita võttis kaalus vähe juurde

Käisime Karliga perearstil kaheksanda kuu ülevaatusel ja saime teada, et viimase kuu ajaga on väikemees ainult 80 grammi kaalus juurde võtnud ja kasvanud ühe sentimeetri. Seda on üpris vähe, kuid meie kasuks räägib see, et muus osas on põnn väga tragi.

 

See üks kuu möödus nii, et Karl õppis palju uusi oskusi ja jätkas oma aktiivset eluviisi, kus ta paaritunnise ärkveloleku aja jooksul jõudis ära käia ja läbi mängida kõikides tubades olevad mänguasjad. Hirmus turnimine, käputamine, roomamine jne käib kogu aeg.

Teiseks olid meil ka söömise probleemid. Kui rinnapiima sööb ta hästi ja seda nii öösel kui päeval, siis lisatoiduga käis alatasa üks mängimine ja kui sealt mõni gramm toitu reaalselt kõhtu jõudis seedimiseks, siis see on hästi arvatud. Enamus toidust oli laual, maas ja riietel, nii et sealt mingit uut jaksu laps väga ei saanud.

Kolmandaks põhjuseks on kindlasti läbipõetud haigused – suure nohu ja köhaga kui on niigi raske olla ja hingata ei olegi see söögiisu ilmselt kuigi suur.

 

Mida anda lapsele süüa?

 

Kurtsin muret perearstile ja ega suurt häid soovitusi ei olnud – kordasime üle selle, mida ma juba ennegi teadsin. Kuna piimaallergiat pole, siis ikka võid toidu sisse usinasti panna, et rammusam oleks. Köögivilja toitudesse ka õli.

Ja leida lihtsalt need toiduained ja toidud, mida laps meelsamini sööb. Pärast viimast allergoloogi juurest käimist ja nüüd kaalunumbrit nähes võtsin vastu otsuse proovida mingeid poepüreesid, just lihaga variante. Neid on väga suur valik ja mäletan, et näiteks varasemate laste puhul olid suured lemmikud Ella’s Kitcheni püreed.

Nüüd aga olin probleemi ees – praktiliselt kõik lihaga köögiviljatoidud sisaldavad vähemalt porgandit, paljud püreed aga ka tomatit. EK püreed on tehtud aga näiteks puljongiga, kus on palju erinevaid maitsetaimi kasutatud, sealhulgas ka vist sellerit/peterselli, kui ma õigesti mäletan. Eesti omad sisaldasidki kõige väiksema koguse erinevaid aineid, nii et valisin siis sealt mõned.

Ahjaa, kas nüüd siis põhjus või tagajärg, aga kui perearst uuris, palju Karlil hambaid suus on, siis teadsin kindlalt vastata, et 6. Kuigi ma just sama päeva hommikul mõtlesin, et katsuks igaks juhuks üle, jäi see siiski tegemata muude kiireloomulisemate asjade hulgas.

Ja mis ma siis järgmisel hommikul avastasin?! Otseloomulikult oli tal 7. ja 8. hammas lõikunud. Seega on Karlil tulnud 4 kuuga 8 hammast, kahekaupa, st igal kuul on tal 2 uut hammast välja tulnud. Pole siis ime, et meil on söömise probleemid, magamise probleemid, haigused jne.

Niisiis, tagasi lisatoidu juurde 🙂 Kohe pärast perearsti visiiti võtsin siis need poepüreed ette ja kujutate pilti? Mu laps sõi!

 

Püreed lähevad alla ludinal

 

Nagu reaalselt pool tuubi seda veiselihaga möginat sõi ära ja sinna peale mõned neljavilja krõbuskid ka, ja vett jõi ka kõrrega topsist peale. Ma olin täiesti pahviks löödud. Mina siin punnitan ja purgestan nende näputoitude ja isetehtud püreede ja teab-millega, aga minu laps sööb poetoitu!

Selles oli küll porgand sees ja pelgasin reaktsiooni, aga seda ei tulnud! Ohh, kui ta juba 3-4 päev ikka mul ilusti kolm korda päevas lisatoitu sööma hakkas, ikka rohkem kui 5 hädist poolikut lusikatäit korraga, olin täiesti hämmingus. Mu laps oli nagu ära vahetatud 🙂

Siiski ei saa nende koguste ja püreede ja koduste toitudega veel nii hästi ta kõhtu täis, et meil ööd rahulikumad uuesti oleks. Paar ööd tagasi jõudsin arusaamisele, et mu lapsel järelikult ongi kõht tühi!

Nüüd on vaja tasa teha kõik see nigelalt söömine ja kui selleks on vaja öösel süüa, siis söögu. Ja kui hakkab tunduma, et öösel on pigem uinumiseks korraks tissi suhu vaja, siis tegelen sellega eraldi. Mingi püree aga tekitas nüüd eile reaktsiooni ja kõht läks täitsa korrast ära – võtan baasasjade peale tagasi, mis reaktsiooni ei tekita ja liigume edasi.

 

Haigused lasevad hingata

 

Haiguste osas on ka olukord leebem olnud. Pidin tegema Pulmicorti inhalaatoriga kuni nädala lõpuni ja siis alustama teist ravimit vahemahutiga, aga jõudsin ühe korra uut rohtu teha ja juba tuli järgmine nohu peale (sest abikaasal oli ka nohu). No siis tagasi varasema ravi juurde ja mingit köha meil seekord ei tulnudki! Juhhuu, väiksed võidud! Nina on veel natuke tatine, aga loodetavasti läheb seegi ruttu üle.

Päevauned magab Karl endiselt kärus ja ööunne jääb ise oma voodis pusides. Nüüd on küll tulnud uus komme voodis püsti tõusta, aga see suuri muutusi kaasa ei too. Panen ta siis vajadusel uuesti õrnalt pikali tagasi, ütlen uuesti, et uneaeg on ja uinumine toimub endiselt täiesti ise.

Minu viimase aja vast kõige olulisem mantra iseendale on see, et kui täna läks midagi halvasti, siis proovin homme uuesti, kas siis samamoodi või midagi muutes. Kogu pere sügiseste uute rutiinidega ja kohanemisraskustega just nii maadlemegi.

 

Pildistas Henelyn Kandver

 


Olen 6- ja 2-aastaste vahvate põnnide ema ja jaanuaris sündis meie perre ka kolmas laps. Töötan projektijuhina ja minu igapäevatööks on erinevate ettetulevate teemadega tegeleda (lahendada, delegeerida, infomüra eemaldada jpm). Kõige olulisem põhimõte, mida püüan nii töö- kui eraelus jälgida, on “selleks, et midagi muutuks, tuleb midagi muuta” ja eriti hea on, kui millegi muutmiseks on olemas plaan.”

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar