Sügisene depressioon või hoopis võimas aeg loobuda? Mida me lastele sügisel võiksime õpetada?

Sügisel on paljudel kurbus, üksindus ja depressioon, väsimus ning haigused. Meie pere aga on avastanud, et sügis on imeline aeg! Mida ma siis enda lastele õpetan sügist vaadeldes, kogedes?

 

  1. Vaatlesime puud ja nägime, kui rahulik on üks puu. Seisab ning laseb lehtedel kukkuda. Päike sillerdas ning kui kuulatasime, märkasime, et lehtede langemine tekitas tänu külmale helina. Just nagu sajad kellukesed laulsid. Lapsed olid sellest nii võlutud. Kõik on kaunis. Ei leidnud me depressiooni ega kurvameelsust, vaid lõbusa muusika ja peo.
  2. Märkasime, et puu langetab lehti siis, kui lehed on kaunid. Mida see tähendab? Lehed ei mädane iial puu küljes, vaid puu all. Puu aga seisab oma suures rahus.
  3. Ja nagu kevadel kogesime, tulevad puule kaunid uued pungad. Seda me meenutasime.

Olles teinud need vaatlused, ei näinud me ikka veel kuskil looduses olevat kurvameelsust, vaid kargust, rahu ja ilusaid helisid. PUU LASI LAHTI MIDAGI, MIDA TA ENAM EI VAJANUD… JA TEGI SEDA SELLEKS, ET KEVADEL TAAS LUUA NING TALVEL PUHATA. Meie õppetunnid lastega:

  • Ka inimene peaks peatuma sügisel ja vaatama mis on see, MIDA TA ENAM EI VAJA. Milliseid suhteid ta enam ei vaja? Ja siis julgelt tõmbama neist suhetest ära oma osaluse ehk siis omapoolse toidu. Kui see suhe püsis elus tänu sinu tegevusele, siis juhtub nii nagu lehega. LEHT KUKUB MAHA ehk SUHE KUKUB SINU ELUST ÄRA. Miks see õppetund on oluline? Märkasin, kui palju on minu elus nn. viisakussuhteid. Ma olen sunnitud suhtlema, hoian neid elus, neelan ja olen liigselt viisakas. Ma tean, et sa tead, millest ma räägin. Kas sellist elu ma  enda lastele soovingi? EI. Ma tahan, et neil oleks julgust tõmbuda tagasi ja lasta minna nendel lehtedel, mis muidu imevad ainult energiat. Vaatasime selles valguses üle kõik meie suhted ja saime aru, millel tuleb lasta minna. Nii põnev. Ma ei ole iial sügist varem sellisena näinud.

Olles taibanud, et loodus õpetab meid nii kaunil moel, tabas mind ja minu lapsi suur rõõm. Loodus hakkas meie jaoks olema taaskord natuke rohkem elu. Ja nii saame meie seda natuke rohkem hoida ja säästa. Inimene, kes loodust iial ei vaata ega koge, ei hakka teda ka hoidma.

Nii et peatuge! Vaadake ja leidke loodusest oma õppetund. Leidke omad lehed, mida oleks aeg langetada. Ja langetamise protsess on kaunis. Lihtsalt jäta rahule ning ebavajalik kukub alla.

Tavaliselt lahkuvad inimesed meie elust tülidega… süüdistame, kakleme ja jagame vara… See ei ole normaalne 🙂 Nii et õppimine on midagi hoopis kaunist. Mina ei õpeta oma lastele teooriat, vaid me kogeme, näeme asju enda elus ja õpime juhtima oma elu.

Korraldan ka seminare kui mind kutsutakse ning kindlasti soovitan: tellige minu raamatuid ja liituge Pilvekooli Facebook-grupiga.

Seega on sügisene depressioon õpitud müüt ja ebavajalik ollus. Head lehtede langetamise aega, et kevadel saaks alata uute lehtede loomise aeg.

Miks aga kardetakse lasta lahti? Sest on hirm… ei teata, kas uus ikka tuleb. Kuid vaadake puid: TULEB, TULEB. Ja ka selle uue saab lahti lasta.

 


Olen kolme lapse ema, kes on pühendunud ema ametile, et kasvatada terviklikke ja õnnelikke lapsi. Minu hobiks on uurida, kuidas õpetada asju, mis oleks päriselt ka kasulikud. Panna kohtuma elu ja haridus. Samas olen elustiili muutuse teel, et olla enda lastele imeline eeskuju.

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar