See, kes ma olen

Ma ei ole enam mõnda aega määratlenud ennast üksivanemana. Ma pean ennast alustavaks ettevõtjaks, tudengiks, emaks oma pojale ja tütrele, sõbrannaks, mentoriks ning jõuluajal päkapikuks. Viimast siis oma 141 cm pikkuse pärast 🙂 Elus on lihtsalt liiga paljud muud toimumas, et ma jõuaks ahastada, et olen lapsega ja vallaline. 

Täna olen ma alustav ettevõtja. Alustav sellepärast, et minu loodud ettevõte on 8 kuud vana. Pakume lapsehoidjateenust. Meil on 4 töötajat ja suveks on üks suurem üritus plaanis. Sügisel alustasin uuesti ülikooliteed. Valitud erialaks sai antropoloogia asemel hiina keel ja kultuur. Olen rohkem kui aasta saanud elada ühes ja samas üürikorteris (oo minu jaoks on see suur saavutus). Mõlema oma lapse isaga suhtlen vabalt. Igapäevaselt oleme Noorhärraga kahekesi, tütar elab suurema osa ajast isa juures teises linna otsas. Kohtume siiski üsna sageli.

Kolm aastat tagasi, kui ma oma kahe lapsega (üks 4 kuud vana ja teine kaheaastane) maalt linna kolisin, tundus algul kõik nii hirmutav, kuigi esimene aasta läks üpris hästi. Imetlesin oma 900 eurost sissetulekut ja elu oli lill. Lisaks vanemahüvitisele sain stipendiumi. Lisaraha teenisin andes inglise keele järeleaitamistunde. Selliseid väiksemaid juhutöid teen siiani, sest ma tunnen, et saan alati kogemuse võrra rikkamaks.

Kolmest aastast teine oli kõige raskem. Minu poeg ei saanud lasteaiakohta, sest 1,5 aastaseks saades  ta veel ei kõndinud. Vanemahüvitis lõppes, stipendium sai läbi, aga juhutöid tehes oli minu sissetulek liiga suur, et riigipoolseid toetusi saada. Samas ei teadnud kunagi, kas saab või ei saa parajasti piisava sissetuleku kokku, et arveid tasuda.

Olin lõpuks kaelani võlgades. Palju ei jäänud puudu, et eelmistel jõuludel oleksime oma kodust ilma jäänud.

Läksin tööle, kus minu tööaeg oli 06.00 kuni 21.00, sõltuvalt graafikust. Lapsehoidjale maksin rohkem kui ma ise teenisin, seda siis ajal, mis jäi väljapoole üheksast-viieni aega ja nädalavahetusi. Töö mulle muidugi meeldis, kuid samas olin pidevalt hädas,  et keegi oleks hommikul lapse juures olemas. Tundsin igakord piinlikkust õhtul lapsehoidja koju oma lapsele järgi minnes… Sellest ma ei hakka üldse rääkima, kui keeruline oli lapsehoidja leidmine. Olukord läks veel hullemaks, sest nii minu kui ka poja tervis halvenes.  Veetsin haiglauksi kulutades rohkem aega kui tööl käies. Olen siiani 10% töövõimetu. Olin lõpuks kaelani võlgades. Palju ei jäänud puudu, et eelmistel jõuludel oleksime oma kodust ilma jäänud.

Ma mõtlesin ajale, kui ma olin lapsega kodune ja ei käinud tööl. Teenisin rohkem kui reaalselt tööl käies. Andsin lahkumisavalduse sisse. Mulle pole kunagi sobinud kellast kellani tööl käimine, aga samas oli, siiani on, käes võimalus aidata neid, kes on minuga samas olukorras olnud. Töö versus laps. Idee oli mul endal pähe tulnud, kuid tõuke oma äriidee ellu viia andsid minu praegused kliendid. Muidugi ka need, kes toetavad alustavaid ettevõtjaid. See „Teeme ära!” on mul tänaseni meeles. Tõsi, alustuseks pidin elatuma toimetulekutoetusest…

Ma ei poolda toetuste jagamist, seetõttu panin endale olulise eesmärgi, et ma saan seda toetust ainult aasta ja selle aasta jooksul võimaldan endale niipalju teadmisi ettevõtlusest kui võimalik. Samuti, et mina midagi saan, tähendab, et pean selle ka kuidagi tagasi andma. Samas ma olen tööl käinud ja makse maksnud, et loodetavasti keegi ära ei sure selle teadmisega, et ma toetust saanud. Nii võiks teiste toetustega ka olla, et ei saa lihtsalt niisama ära elamiseks või võlgade maksmiseks.

Eesmärgi olen peaaegu saavutanud ja aasta pole läbi, sest ettevõtte on alles 8 kuud vana. Mul ei jää muud üle kui tänulik olla ja jagada neid teadmisi ja kogemusi, mille olen nende mõne aasta jooksul saanud. Ma ei teagi, mis mind kõige rohkem edasi on aidanud, kas usk iseendasse või trots, et teistmoodi on ka võimalik elada.

 


Gätlin (27)  õpib ülikoolis hiina keelt ja kultuuri. “Tegelen innukalt ettevõtlusega. Olen lapsevanem kahele lapsele. Vallaline. Kohvihoolik ja raamatusõltlane,” iseloomustab ta ennast. Vaata ka Gätlini kodulehte https://riisitera.wordpress.com/

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar