Mis teeb inimese õnnelikumaks

Mis teeb meid õnnelikumaks?

Mis parandab sinu enesetunnet ja aitab tunda õnnelikumana? See ei ole midagi erilist, need on 10 väga lihtsat tegevust-hoiakut…

Internet kubiseb õnnelikkuse retseptidest, mis on tihtipeale üsna kahtlased. Eric Barker uuris aga viimaseid teadusuuringuid ja jõudis lihtsate soovitusteni, kuidas oma elu saaks paremaks muuta.

1.  Mine loodusesse

Uuringud näitavad, et inimesed alahindavad looduse mõju enda enesetundele, kuid ilmaasjata. On tõestatud, et looduses olemine mõjub inimesele suurepäraselt: see vähendab stressi, suurendab loomingulisust, parandab mälu ja võib su teha isegi paremaks inimeseks.

„Mine metsa!“ on seega üks paremaid soovitusi stressis ja ületöötanud linnainimesele.

2.   Tee sporti, liigu

Peaaegu kõik teavad, kui tähtis on liikumine, kuid vähesed spordivad pidevalt. Lisaks sellele, et liikumine tugevdab su tervist, teeb see mõistuse teravamaks, muudab su õnnelikumaks, parandab und, suurendab seksuaaltungi ja paneb sind sinu kehas paremini tundma.

70 aasta jooksul läbi viidud Harvardi Ülikooli uuring näitas, et füüsiline aktiivsus on üks hea elu saladusi.

3.  Veeda aega pere ja sõpradega

Harvardi Ülikooli „õnneekspert“ Daniel Gilbert peab seda elu suurimaks õnneallikaks. Suhted on rohkem väärt, kui arvata võid. Kui inimene tunneb, et ta pole sotsiaalselt teistega seotud, muutub ta rumalamaks ja võib isegi surra. Üksindus võib viia südamerabanduse, insuldi või suhkruhaiguseni.

Maailma pikima elueaga inimesed on kõik elanud kogukonnas, kus on tihe läbikäimine. Head suhted omavad pika eluea saavutamisel isegi suuremat kaalu kui füüsiline aktiivsus.

Sõbrad on võti, mille abil oma elu parandada. Jaga nendega häid uudiseid ja reageeri entusiastlikult, kui sinuga neid jagatakse. Kas tahad tunda end kohe õnnelikumalt? Tee neile midagi head…

4.  Väljenda tänulikkust

Uuringud on näidanud, et tänulikud inimesed on õnnelikumad. Tänu väljendamine parandab ka sinu suhteid, võib muuta su paremaks inimeseks ja teeb elu paremaks kõigile, kes sind ümbritsevad.

5.  Palveta, mediteeri

Palvetamine, mediteerimine suurendab õnnelikkust, elu tähenduslikkust, turvalisust ja tähelepanuvõimet. Samal ajal vähendab see viha, ärevust, depressiivsust ja väsimust. Palve järel tunned end paremini, isegi kui sa pole religioosne inimene.

6. Maga piisavalt

Ei ole end mõtet petta kujutlusega, et vähene uni ei hakka sulle halvasti mõjuma. Väsinuna on end raskem tunda õnnelikuna ja unepuudus viib suure tõenäosusega ka haigusteni. „Hommik on õhtust targem“ väljendab ka seda tarkust, et puhanuna teed paremaid otsuseid ja väsinuna võid libastuda eetiliselt kergemini. Hea uni mõjub hästi ka sinu välimusele, ilule.

Väikesed uinakud on samuti suurepärased, sest suurendavad erksust, töö- ja õpivõimet ning puhastavad sind negatiivsetest emotsioonidest, mille asemel pääsevad domineerima positiivsed.

7.   Pinguta millegi nimel

Näiteks võõrkeele õppimine hoiab sinu mõistuse teravana. Muusikatunnid suurendavad intelligentsust. Oma veendumuste kahtluse alla seadmine aga tugevdab sinu vaimu.

Oma tahtejõu suurendamine nõuab vaid väikest igapäevast pingutust, kuid määrab sinu edu rohkem kui intelligentsustase. Inimesed on oma elule tagasi vaadates kõige rohkem kahetsenud seda, et nad ei omandanud haridust ega haaranud kinni huvitavatest võimalustest.

8.  Naera

Inimesed, kes stressiga toimetulekuks kasutavad huumorit, omavad paremat immuunsüsteemi,  ning vähendavad südameinfarkti- ja insuldiriski, samuti tunnevad vähem valu hambaravi ajal ja elavad kauem.

Naer võiks olla nagu igapäevane vitamiin. Naljakate momentide meenutamine võib parandada ka sinu suhteid.

9.  Puuduta kedagi

Puudutamine vähendab stressi, parandab meeskonnatööd ja aitab sul olla veenvam. Kallistused teevad sind õnnelikumaks. Seksimine aitab ära hoida südameinfarkte ja kasvajaid, parandab immuunsüsteemi ja pikendab eluiga.

10.  Ole optimistlik

Ja lõpetuseks – pole üllatus, et optimistlikud inimesed tunnevad ennast õnnelikumana kui paadunud pessimistid.

Kuid endas on võimalik optimistlikumat suhtumist ka arendada. Miks seda teha tasub? Sest teadlased on leidnud, et optimism võib teha inimese tervemaks, õnnelikumaks ja suurendada tema eluiga. Seda hoiakut õpetatakse ka sõduritele armees, et suurendada nende vaimset tugevust. Suur enesekindlus tagab aga palju parema soorituse.

 

Allikas:  Barking Up the Wrong Tree

 

 

 

2 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar