Lapsed lustisid roosa värvi sees

Minu roosa elu

Täna hommikul magamistoast elutuppa jõudes tundus mulle, et olen unenäos kantud roosad prillid ette unustanud, ainult et need olid vist katki läinud, sest mitte kogu vaatepilt polnud roosa. See-eest need osad, mis tõesti roosad olid, olid seda kohe tõeliselt.

Meie lapsed teavad reeglit, et emme tööasju ei tohi puudutada. Ometi juhtub aeg-ajalt, et nad riiulitel seisvaid paberiplokke lappavad, karpidel sahtleid lahti-kinni lükkavad ja iseliimuvaid poolpärleid imetlevad. Kui nii juhtub, siis tuletame reeglit jälle meelde ja kõik on jälle korras, sest mingit kahju pole sündinud. Seni on see kraam pigem Lennale huvi pakkunud ja Linda mu asjade kallal eriti ei käi. Liisu näriks ja lakuks muidugi kõike, mis kätte saab, mistõttu hoian asju ka töötoas põrandalt eemal. Üldiselt pole aga probleeme olnud ja pigem on häda selles, et nende endi asjad igal pool laiali vedelevad. Täna hommikul oli aga teine lugu.

Täna avanes elutoas vaatepilt, kus ruutmeetri suurune ala põrandast oli kaetud paksu kihi metalliläikelise roosa akrüülvärviga. Värvi oli lisaks ka Liisu mängumatil, meie vanal tigudiivanil ja mitmel pool mujal. Süüdlast värviplahvatuse taga polnud vaja kaugelt otsida, sest ta seisis sealsamas värvilaigus, käed, jalad, nägu ja riided metallikroosad. Linda oli võtnud laualt klientide jaoks kõrvale pandud kahest värvipudelist ühe ja selle siis lahti teinud. Miks täpselt, ei osanud ta isegi öelda. Liisu muidugi kaifis olukorda täiega, roomas selles roosas, värviseid käsi endale seejärel suhu toppides. Nii nägi ka tema välja nagu vanakuradi vanaema. Lenna istus samal ajal rahulikult paigal, sest tema polnud ju midagi teinud.

Meil abikaasaga käivitus otsekohe päästerežiim. Tema haaras Liisu, hakates last niiskete salvrättidega puhastama. Mina tirisin Linda vanni ja pärast lapse pesemist sain veel jupp aega küürida nii ennast kui kõike, mida ta vanni suundudes puudutanud oli. Kõik riided läksid kohemaid pesumasinasse, kuhu rändas veel tegelustekk ja hiljem ka põrandalapp. Koht, mida selle lapiga küürisin, tundub siiani veidi roosalt kumavat, aga ilmselt kujutan seda ainult ette. Tigudiivanit ma päris puhtaks ei saanudki. Sellest ei ole ka väga lugu, sest see diivan vajab niikuinii renoveerimist ja katete vahetust.

Lapsed läksid lasteaeda, aga mina istun siin kodus ja mõtlen, milline peaks olema tehtu tagajärg Linda jaoks. Karistamine tundub karm, kui väga suurt kahju ei sündinud, aga ma leian, et päris tagajärgedeta ka ei saa.

Värv ise ei ole väga kallis, aga laps peab aru saama, et ei ole okei võtta teistele inimestele mõeldud asju, eriti kui ta teab, et need on emme tööasjad. See värv oli klientide jaoks kõrvale pandud ja rohkem mul seda hetkel ei ole. See tähendab, et kliendi soovi täitmiseks pean värvi nüüd uuesti tellima, mis võtab vähemalt kaks nädalat. Lisaks ei ole mul võimalik tellida ainult seda üht puuduolevat pudelit, vaid pean tellima kuus. Seega kaasneb otsene rahaline väljaminek, mis oleks Linda tänase pahanduseta tegemata jäänud.

Niisiis on laps selle eest vastutav. Ainult olukorra läbirääkimine ei ole minu hinnangul piisav. Hetkel tundub, et lasen Lindal kahju kommides hüvitada. Kuna me lastele veel taskuraha ei anna, näeks see välja nii, et kui teistele poest midagi head ostetakse, jääb tema ilma, kuni värv on kinni makstud. Selle juurde kuulub muidugi ka vastav vestlus ja selgitustöö. Iseasi on aga see, kuidas tema sellest kõigest aru saab ja olukorraga lepib.

 

Mida teie teeksite? Mida olete teinud, kui laps kehtestatud reeglite vastu eksib? Millised reeglid teil lastele on?

 


Ma olen 28-aastane kolme lapse ema. Elame abikaasaga Kesk-Eestis, keset mitte midagit. Meie hoovis jooksevad metsast tulnud kitsed ja jänesed, majas möllab titega võidu eneseteadlik kass. Oleme abikaasaga mõlemad ettevõtjad ja lapsed (4-aastane Lenna, 2-aastane Linda ja 8-kuune Liisu) on meil nutikamad kui meie ise. Iga päev üritame tasakaalustada tegemisi kahe firma, kolme lapse, nende lasteaia ja huviringide, koduehituse ning mööda Eestit laiali laotatud lähedaste vahel.

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar