Koolivormi kiituseks

Mina olen üks nendest emadest, kes pooldab koolivormi. Pooldan nii tulihingeliselt, et kord kui selle teemaga taas lastevanemate koosolekul  päevakorrale tulin, oli mul tunne, et saan kohe ühelt lapsevanemalt kotiga vastu pead.  „Minu laps armastab satsidega kleite“ ja „minu laps väljendab riietega oma loomingulisust“ olid vanemate põhjendused koolivormi vastu.

Minu arvates pole need aga mingid veenvad argumendid ja nii ma sel teemal enam ei peatunud. Kool on koht, kus omandatakse teadmisi, ning igasugune loominguline eneseväljendamine on kooliväline või siis huvialaringi tegevus. Niisiis ma oma lapsele kahjuks koolivormi välja ei kaubelnud.

Loomulikult kõlas ka läbi teema, et vorm on liiga kallis. Ei arva, et koolivorm oleks kallis osta/pidada. Esiteks, ka need riided maksavad, mida laps muidu koolis kannaks. Samuti toodi miinuseks, et  komplekte peaks olema kaks, kuna üks määrdub ja vajab pesu.

Tavaliselt  ei käi ju laps koolis nädalate viisi samade riietega, ilma et neid poleks vahepeal pestud? Otseloomulikult on ka võimalus nö. taaskasutus, lapsed kasvavad ja vorme ei kanta ju ribadeks, ning saaks edukalt väikseks jäänud riideid müüa või jagada.

Minu meelest teeb koolivorm elu lihtsamaks ehk siis me ei pea pidevalt mõtlema, mis kooli selga ja kas see riietus kooli üldse sobib. Usun et meeldiks õpetajatelegi , klassipilt on ühtlane ja rahulik. Mõnes selle kooli klassis on lastel ühesugune pluus kooli logoga ja nende laste vanemad, kellega olen rääkinud, on sellise valikuga väga rahul.

Usun,et paljude arvates on koolivorm see, mis seob lapsed ühtseks koolipereks. Ka väljaspool kooli ehk siis koduteel me esindame oma kooli, vorm on osa selle kooli sümboolikast  ning ehk mingil määral muudab see ka laste käitumist. Just selles mõttes, et me ei häbista oma kooli nime, vaid kanname vormi au ja uhkusega.

Ma ei mäleta  et ma oleks tundnud ennast ahistatuna, koolipere oli kõik ühtne, polnud sellist probleemi, et kellegil püksivärvlist aluspesu paistaks või ehk liiga sügava dekolteega pluus tütarlastel seljas oleks.

Kõigi perede sissetulekud ei ole võrdsed ning  arvan, et ehk kaoksid vormi kandes norimised riiete teemal. Pisemates klassides on seda kindlasti vähem , vähemalt pole minu piiga kurtnud, et keegi lasteks oleks tõrjutud, kuna ei kannagi nö. firmakaid. Kindlasti tuleb aga see riiete teema kõne alla just teismeeas. Igaüks on kas kuulnud või lugenud koolikiusu ohvriks langenud lastest, kes on kahjuks just vaesematest peredest pärit.

Mina ise olen kandnud vormi kuni keskkooli lõpuni, ikka ruuduline seelik, tumesinine pluus, põhikoolis veel kaelarätt lisaks. Ma ei mäleta  et ma oleks tundnud ennast ahistatuna, koolipere oli kõik ühtne, polnud sellist probleemi, et kellegil püksivärvlist aluspesu paistaks või ehk liiga sügava dekolteega pluus tütarlastel seljas oleks.

Ma ei oska tagantjärgi öelda, kas ma oleks põhikoolis langenud koolikiusu ohvriks, kui meie ajal poleks vormi olnud. Olen pärit suurest perest ja loomulikult kandsimegi teiste väikseks jäänud riideid. Olin juba pisikesena kangust täis ja üsna terava ütlemisega ja ilmselgelt ma poleks lasknudki endale midagi öelda 🙂 Käisin väikses maakoolis ja ei mäleta üldse, et kedagi oleks väga kiusatud. Keskkoolis oleks ilmselt olnud aga väga raske…

Koolivormist on aastate jooksul palju räägitud ja kirjutatud, aga aeg-ajalt seda teemat taas päevakorrale tõsta oleks hea ja vajalik. Paljudes koolides on koolivorm ja vähemalt minu tuttavate arvates on see lapsevanemate elu lihtsamaks muutnud.  Ma pole ka nõus väitega, et koolivorm on nõukaaja igand ning vabaduse ja  taasiseseisvumisega on meil kõigil ise võimalus otsustada, mida selga panna. Kujutagem nüüd ette, et arstid, politseinikud ja sõjaväelased käiksid sedasi riides nagu nemad ise tahavad, satsidega kleitides või nabapluusides?

Mina pooldan vormi, see loob koolis ühtekuuluvustunde ja võrdsuse. Samuti meeldiks mulle mõte, et riiks võiks tagada lastele nii tasuta koolitoidu kui ka koolivormi. Millised on teie arvamused?

 

 


 

Maarika K. peres kasvab kolm last, 25 aastane poeg ja kaks tüdrukut vanuses 23 ja 10. “Ma armastan meeletult raamatuid  lugeda ning olen paadunud “maailmaparandaja” ehk ei jäta kunagi väljendamata oma arvamust teemadel, mis mulle korda lähevad.  Mulle meeldib roheline mõtteviis ja taaskasutus. Kuna mu töö nõuab väga palju suhtlemist, siis oma jõu ja rahu taastan kas mere ääres või jalutades.”

1 Kirjuta kommentaar
  1. Siisike says:

    Olen samuti koolivormi poolt või kui täpsem olla, siis korrektse ja soliidse kooliriietuse poolt. Leian, et vorm ei peagi tingimata päris ühesugune olema, st. elemente võiks saada kombineerida, kuid mingid reegleid võiksid siiski paigas olla. Päris ebameeldiv on vaadata teismelisi, kes käivad koolis riides nagu ööklubis. Kool võiks siiski õpetada mingit suhtumist, samuti võiks just kool olla see, kus lapsed ja noored õpivad viisakalt riietuma. Täna on tekkinud olukord, kus gümnaasiumi lõpetav noormees ei pruugi osata isegi lipsusõlme teha! Ja see oskus ei voola ka neidudel mööda külgi maha (ise käisin keskkoolis 80ndate lõpus ja toonase koolivormiga (ruuduline seelik, vest/pintsak) kandsime aeg-ajalt ka lipsu)! Seega põhikooli osas pooldan samuti mingit ühtset koolivormi, gümnaasiumi osas ehk mitte, lihtsalt mingid reeglid võiks olla paigas. Näiteks gümnaasiumi noormehed võiksid kanda triiksärki ja lipsu, neiud midagi vastavalt sellele. Tean, et näiteks Saaremaa Ühisgümnaasiumis on selline kord (poistelt nõutakse lausa ülikonda!) ja keegi ei nurise. Noored kannavad sellist riietust hea meelega ja näevad tõesti väga soliidsed välja. Miks ei võiks see reegel kehtida ka teistes koolides?

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar