Vanemad mõtlevad, kuidas sisustada koolivaheaeg

Koolivaheaeg on lähedal

Kevad on juba täies hoos, päike kõrvetab mõnusalt ja virgematel on ammu kõik aiatöödki tehtud. Mulle väga meeldib see aeg, kui kõik hakkab roheliseks minema: esimese muru niitmise lõhn (kuigi olen värskele murule allergiline) ja kui lõpuks puhkeb õide mu lemmiklill Poeedinartsiss Actaea. 

Kui mõned nädalad tagasi see tärkav loodus veel eriti silma ei paistnud, siis see, et kevad on käes ja kooliaasta lõppemas, oli meie peres küll selgelt näha. Piiga on väsinud, hommikuti on aina raskem ja raskem tõusta. Juba loetakse päevi, millal ometi kõlaks selle aasta viimane koolikell ja algaks koolivaheaeg.

Minu jaoks on see kuidagi nii uskumatu, et Setekas lõpetab juba neljanda klassi… Mu meelest ta alles eile sündis, aga vaat kohe-kohe juba algkool läbi. Muidugi on pisut kahju, et aeg nii kiiresti lendab ja meie pesamunast saab varsti teismeline. Samas naudin jälle seda, et ta on täitsa iseseisev. Vaikselt hiilib juba ligi puberteet, mis on samuti põnev ja väljakutsete rohke aeg.

Kuidas sisustada koolivahaeg?

Mis tegelikult mulle muret valmistab, on aga koolivaheaeg. Meie pere suuremad lapsed on ammu kodunt väljas, elavad omaette ja seega on piiga kodus üksi. Naabritel selles vanuses lapsi pole ja külakeskuses tütrel sõpru kahjuks ei ole, kuna käib koolis Rakveres.

Meie abikaasaga aga oleme  tööl ja nii hakkab see igasuvine laveerimine. Juba mitmeid aastaid sätime oma puhkusegraafikud eraldi, ei taha ju pidevalt koormata oma lapsega sõpru või siis vanaema.

Kõigil on omad käimised ja toimetamised ja vanavanemadki pole enam nii krapsakad kui varem. Alles hiljuti kui piiga olude sunnil oli pärast kooli vanavanemate juures, kurtis ta pärast, et vanaisa ei saa aru, et ta pole enam titt. Tema tahtis minna sõpradega mängima ja vanaisa oli tungivalt avaldanud soovi teda käekõrval mõne tänava kaugusele sõbranna maja juurde saata.

Paratamatult on ka sel suvel just vanavanemad need, kellele me kõige enam panustame ja ehk saab ta suve jooksul neile piisavalt tõestada, et ta on juba suur tüdruk.

Laagrid ei tõmba

Olen täitsa kursis. et on olemas lastelaagrid, aga kuna soovi pole avaldatud, siis pole ka uurinud, milliseid meie kandis pakutakse. Usun, et paljudele vanematele on laagritest abi. Suvi on mõned nädalad sisustatud, lapsed hoitud-kaitstud ja kindlasti omandab sealt uusi teadmisi ja saab uusi sõpru.

Mina ise pole kahjuks kunagi laagris käinud, meie ajal oli töö- ja puhkelaager, mis reaalselt tähendas hommikul bussiga põllule minemist ja kõplamist vms. Mu vanem poeg polnud ka aldis laagrites käima, temal olid nagunii Rakveres sõbrad ja enamasti veedetigi suvi vanavanemate juures, tegelikult küll sõpradega jalgpalliplatsil.

Vanem tütar aga on läbi elu olnud selline aktiivne ja asjalik. Mõned aastad tantsulaagris ja siis leidis ta taas tee hobuste juurde. Kaija istus meil tegelikult hobuse selga juba viieselt ja võimalusel me alati ta ka ratsutama viisime. Teise klassi läks aga preili juba uude kooli ning võttis mõned aastad aega, kui avastasime, et meie endi kodu läheduses on ratsatalu ning olenemata ilmast istus ta ratta selga ja hilisõhtuni ta seal toimetas.

Mõnusad suvereisid

Olen igal suvel üritanud piigaga midagi suuremat ette võtta. Mõned aastad tagasi käisime sõpradega kolmepäevasel Läti tripil. Külastasime ka Riia loomaaeda, millest meie lapsele jäi küll hea mälestus. Eelmisel suvel läksime sõbranna perega Helsingisse, kus samuti sai käidud loomaaias ja Linnanmäki lõbustuspargis, kuhu ma soovitan küll kõigil peredel minna.

Mina kahjuks ise ise nende aktratsioonidega sõita ei saa, aga olin siiski kasulik, kuna sel ajal kui teised sõitsid, seisin mina juba uue järjekorras. Sel aastal avaldas piiga soovi minna Pärnusse ning käidi välja hoiatus, et kui meie teda ei vii, siis tema läheb ise ja bussiga :-).

Samuti on mul plaan minna Saaremaale. Mu isa on saarlane ja eks mind ennast ikka ka sinna kisub. Loodetavasti õnnestub taas selline mõnus punt kokku ajada ja kõik plaanitu saab ka teoks.

Mismoodi aga saavad need vanemad hakkama, kellel pole võimalik oma lapsi vanaemade juurde jätta? Võetakse tööle kaasa?

Mida Teie oma lastega suvel teete, kus käite ?

 


Maarika K. peres kasvab kolm last, 25 aastane poeg ja kaks tüdrukut vanuses 23 ja 10. “Ma armastan meeletult raamatuid  lugeda ning olen paadunud “maailmaparandaja” ehk ei jäta kunagi väljendamata oma arvamust teemadel, mis mulle korda lähevad.  Mulle meeldib roheline mõtteviis ja taaskasutus. Kuna mu töö nõuab väga palju suhtlemist, siis oma jõu ja rahu taastan kas mere ääres või jalutades.”

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar