Väike taksi

Lapsed ja loomad

Meie lastel on alati loomad olnud. Kui 16 aastat tagasi maale elama tulime, siis saime tuttava käest kanad ja jänesed, kingiti ka kass ja väike õuekoer. Suure valvekoera võtsime ise. Kanad olid vabapidamisel, aga jänkudele tegi isake oma puurimaja, toitsime ja katsime neid nii kuis oskasime.

Ja siis ühel päeval oli üks jänku oma majas surnud. Lihtsalt lebas külili, ilma igasuguse hoiatuseta. Mäletan siiani, et kuulsin tuppa kõigepealt vanima poja jooksusamme õues ja meeleheitlikku karjumist “Emme, emme, jänku on surnud!!”. Olime kõik kurvad, rääkisime surmast ja leinasime.

Paraku varsti kordus sama. Jälle oli üks jänes ära surnud ja jälle kuulsin õuest seda “Emme, emme…”

Mul oli tunne, et ma ei taha seda jälle üle elada. Tegelikult pidin veel mitu korda seda kuulma. Lohutasin enda, et lapsed peavad surma nägema, see valmistab eluks ette ja harjutab kaotusega toime tulemist.

Saime teada, et jäneste nõrk koht on seedimine. Ühel talvepäeval leidis poeg allesjäänud viimase jänku puuripõrandalt pikali, nõrga, kuid elusana. Tõime ta tuppa, hoidsime ahju juures soojas ja andsime rohtu. Aga tema lihtsalt jooksis veest tühjaks. 12-aastane istus ta kõrval, jootis teda ja ise nuttis.

Jube raske on näha lapse kannatust. Ja samas on see suur hingeline õppetund, ta õpib tundma teise elusolendi valu ja kaastunnet tema suhtes.

Siis tuli meie majja üks merisiga, kes pidas mitu aastat vastu. Siis kingiti teisele pojale kaks hamstrit. Ja paari aasta pärast hakkas kolmas poeg tegelema akvaariumi ja kaladega. Ikka kusagil vanuses 10-pluss/miinus.

Kui vanem tütar samasse “loomahullu” vanusesse jõudis, siis polnud kahtlust, et uued lemmikud on varsti kohal. Ja olidki. Pikakarvalised hamstrid, kes poegisid nädal peale poest koju toomist, nii et terve puur oli pisikesi  karvakuhilaid täis.

Järgmisel pojal olid jälle merisead, sellised rosetitaolise karvastikuga. Ja siis meie noorem tütar. Kes juba titana sattus iga kord eufooriasse, kui autoaknast mõnda kassi nägi. Kutsusime teda kassimammaks, sest ta silitas ja kaisutas ennastunustavalt igat ettejuhtuvat kiisut. Kuni ühel päeval leidsime tädile külla minnes tema köögist imeilusa vesihalli kassipoja. Tema vana kass oli poeginud ja muidugi ei saanud me seda kassipoega sinna jätta.

Ja muidugi kitsed! Neid on meil olnud tükki kolm. Kui noorem tütar enam tissipiima ei saanud, siis käis ta minuga kaasas kitse lüpsmas ja pärast limpsis kannu pealt kitsepiima vahtu, ise ütles “Jäätis!”

Poolteist aastat tagasi otsustasin laste palvetele järgi anda ja lubada neil koera võtta. Meile tuli väike punane lokkiskarvaline taksikutsikas. Imearmas ja sõbralik, sõi peost ja magas kaisus.

Lugesin siis kirjandust, et ikka teadlikum ja parem koerapidaja olla ja leidsin mõtte, et koer on peremehe hingepeegel. See tundus väga tõene olevat, sest kogu armastus, mida meie lapsed, olgu suured või väikesed, meie Bellale andsid, paistis tema olemusest välja.

Kuni ühel varakevadisel pärastlõunal, kui meid kodus polnud, õnnestus tal kodust välja ja kaugemale minna ja auto alla jääda…

Nüüd on tulekul uus kevad. Pisipõnnil on suured plaanid võtta jälle kanad ja sedakorda ka vutid. Eelmise aasta projekt oli jooksupardid🙂 Ja muidugi tasapisi räägitakse uuest koerast.

Ma ei tea tegelikult, mis on õigem, kas püüda valu vältida ja jätta loom võtmata või võtta ja riskida kaotusega. Tegelikult on sama küsimus kogu elu suhtes. Jätta elamata ja loota, et kaotusvalu sind ei puuduta? Vahel tunnen, et neil, kellel pole lapsi, on lihtsam, sest nad ei tunne  kunagi seda hirmu kaotada kõige kallimaid. Aga neil pole ka seda suurt ja piiritut rõõmu, mis kaasneb laste sünni ja olemisega.

 


Olen abielus parima mehega võimalikest, hõbepulmadki möödas. Ja meil on 7 last, kellest juba 4 täiskasvanud. Õppinud olen õpetajaks, aga lasteaiast saati tahtnud saada emaks. Olen väga õnnelik iga oma lapse olemasolu üle ja väga tänulik neile, et nad on mind juhatanud läbi selliste metsikute teemade nagu sünd, tervis, haridus, suhted, armastus…

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar