lapsed koos vanematega

Lapsed ei vaja muud, kui olla osa meie elust

Minu ema suri, kui olin 9 aastat vana. Ma ei mäleta ühtegi asja, mis ema mulle ostis, kuid mäletan kõike, mis me koos tegime. Väikese tüdrukuna meeldis mulle ema aidata ja olla temaga koos. Me kokkasime, rohisime peenraid, koristasime koos…

Minu ema ei mänginud minuga, vähemalt ma ei mäleta seda, kuid kõik koos tehtud tegemised olid lahedad. Me rääkisime palju. Minu ema luges mulle unejutte, laulis magama jäämise ajal ning ühte kunstitööd mäletan ma ka. Tänu traagilistele sündmustele olen enda lapsepõlve uurinud ja analüüsinud läbi ning lõhki. Igas halvas on ka midagi head…

Olles nüüd ema, olen käinud läbi palju radu. Ma arvasin, et olen keegi, kui õpin ülikoolis jube targaks. Täna on mul kolm teaduskraadi, kuid lastega kodus tundsin ennast ikka lollina.

Siis ma arvasin, et kui ma teenin palju raha, olen väga tähtis… Ka see ei pakkunud rahuldust, vaid hoopis suuri süümekaid, sest lapsed olid minust nii palju lahus. Ei leidunud rahasummat, mis oleks üle kaalunud lastega koos olemise aega.

Hakkasin analüüsima enda elu ja esitasin tihti just ühe küsimuse: mida ma kahetsen enda surivoodil? Kuna olen kogenud elumuutust päevapealt (minu ema surm autoavariis), siis see kogemus on aidanud näha olulist.

Lapsed on esikohal

Täna on minu lapsed 100% kõige olulisemad. Mina nad sünnitasin, mina vastutan keskkonna eest, kus nad viibivad, ja mina vastutan nende hariduse eest.

Kaasan lapsi enda ellu, olles aina rohkem nendega hetkes. Mida tähendab olla hetkes? Sa vaatad oma lapsele silma ning päriselt näed ja kuuled neid, mitte ei mõtle homse ega eilse peale.

Üks etapp oli veel minu emaks olemise teel. Nimelt avastasin pärast koju jäämist, et elan nagu mullis. Ma olin lastega samas ruumis, aga mitte päriselt kohal. Olin pidevalt enda mõtetes kas homses või eilses. Luulutades noh.

Ma usun, et kõik lapsevanemad teavad, millest ma räägin. Kui ma seda taipasin, et niimoodi võiksin sama hästi tööl käia ja erinevust ei oleks, otsisin võimaluse seda muuta. Täna oskan olla hetkes. Ja see on nii kaunis. Kõik lastega koos oldud päevad on nii eredad ja ehedad.

Nii, et ole hetkes on hea soovitus, kuid selle õppimine hoopis teine teema.  Viin ise 3. juuni Põlva päevadel läbi HINGEKOHVIKUT, mille üheks mooduliks on hetkes olemine. Jagan enda kogemust Teiega.

Luba lapsed oma ellu

Lastega enda elu jagamine tähendab kohalolu, nendega koos tegutsemist, ühise kodu loomist, koos käimist jne. Kaasamine on nagu muutumine üheks organismiks ning igaühel on täita oma funktsioon. Kui üks kukub, siis kõik peatuvad. Täna laman ma voodis väänatud jalaga ning terve pere on toeks: söögid on olemas, toad korras ja lapsed koos issiga minu jaoks olemas. Ülimalt armas.

Jah, just sellist peret ma tahtsingi.

Hoiatus: laste kaasamine enda ellu 100% tähendab loobumist kõigest, mida sa seni tead, ning totaalset enesemuutmist. See tähendab kiirustamise karussellilt maha astumist ja teiste elulaadist eraldumist.

Kas Sina oled selleks valmis?

 


Olen kolme lapse ema, kes on pühendunud ema ametile, et kasvatada terviklikke ja õnnelikke lapsi. Minu hobiks on uurida, kuidas õpetada asju, mis oleks päriselt ka kasulikud. Panna kohtuma elu ja haridus. Samas olen elustiili muutuse teel, et olla enda lastele imeline eeskuju.

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar