Lapse prillivaliku teejuht

Kuidas valida lapsele prille?

Kui lapsele määratakse prillid, võib see valmistada vanematele üksjagu peamurdmist: millised prillid valida ja kuidas jõuda selleni, et neid ka kandma hakatakse? Nõu annab Eagle Vision`i vanemoptometrist Gerli Tedre.

 

Rändame korraks 30 aastat ajas tagasi ja mõtleme, milline oli ühe lapse päev 1980ndatel. Ilmast hoolimata veedeti oluliselt rohkem vaba aega õues sõpradega mängides, ringi joostes, sportides. Televiisori vaatamist oli vähe, kodudes ei olnud veel arvuteid, muudest nutiseadmetest rääkimata.

Nüüd 30 aastat hiljem on palju muutunud. Laste õues veedetud aeg on väga lühike ning suur osa vabast ajast ollakse tubased. Kindlasti on muutunud suuremaks ka koolikoormus, mis väsitab ja lisab pinget. Juurde on tulnud palju erinevaid tehnikavidinaid ja nutiseadmeid, mida tihtipeale liigselt kasutatakse.

Ühiskonna käitumise muutumisel on aga omad tagajärjed. Nimelt järjest suurem hulk lapsi kannab prille, kuna lähitöö osakaal on kasvanud. Üha enam kasvab just nende laste kogum, kes peavad kaugelevaatamise prille kandma.

Tänaseks on tõestust leidnud fakt, et liigne lähitöö põhjustab lühinägevust. Kuidas aga edasi minna, kui nägemiskontroll on tehtud ja välja on selgitatud, et lapse silmade edasiseks arenguks on vajalik prillide kandmine?

Lapsevanema roll

Nägemisuurimise käigus võiks silmaarsti või optometristi käest uurida võimalikult palju informatsiooni lapse nägemise, prillikandmise, silmaehituse, edasise arengu ja puhkerežiimi kohta. Siis on ka lapsevanemal selgem arusaam tekkinud olukorra üle.

Kuna laste silmad alles arenevad ja on õrnad, siis tasub spetsialisti soovitustesse suhtuda täie tõsidusega.

Kuidas laps prilliga sõbraks saaks?

On lapsi, kellele prillid väga meeldivad aga on ka neid, kes prillide poolegi ei taha vaadata. Lihtsam on kindlasti nendel vanematel, kes ise ka prille kannavad, sest lapsel on olemas eeskuju.

Oluline on suhtuda rahulikult ja julgustades ning seletada lapsele, milleks ta prille vajab. Soovitan lapsega teha eeltööd:  vaadata kasvõi internetist koos pilte, millel on prillidega lapsed, ja millised on populaarsed raamid. Võiks mõelda, millised on lapse lemmikvärvid. Kui lapse sõprade hulgas on veel prillikandjaid, siis milliseid raame nemad kasutavad.

Kindlasti on oluline, et laps ise saaks valida endale prilliraami, mida ta kanda tahab ja mis tal nina peal mugav tundub.

Mida panna tähele prilliraamide valikul?

Raame on laias laastus kahte tüüpi. Metallraam, mis toetub nina peale väikeste reguleeritavate padjakestega ning plastikraam, mille puhul raam ise toetub ninale teda justkui kallistades. Plastikraam on kindlasti väljapaistvam ja hetkel laste seas ka populaarsem.

Oluline on siiski, et raam ise oleks mugav ning istuks nägemise seisukohalt õigesti. Raamide valikul on optikapoodides abiks personal, kes veendub sobivuse õigsuses, et lapsel saaks olema hea nägemine ja mugavustunne. Tavapäraselt sätitakse prilliraami sangad õige pikkuse peale, et vältida prillide ettevajumist. Vajadusel kohendatakse/vahetatakse ka ninapatju, et raam istuks õigel kõrgusel.

Kuna enamus metallraame sisaldavad niklit siis võivad nad põhjustada allergiat, plastikraamidega see oht puudub.

Metallraami eelis on aga jällegi see, et katki minnes saab teda enamasti spetsiaalse keevitamisega parandada. Plastikraamide purunemise korral tuleb tõenäoliselt soetada uued raamid.

Väga aktiivsetele lastele on olemas ka spetsiaalsest materjalist suurema painduvusega prilliraame. Samuti leiab sportimiseks spetsiaalseid prilliraame, mis püsivad paremini peas ja on tugevamad.

Prilliläätsed – mida eelistada?

Prilliläätsesid tehakse nii klaasist kui ka plastikust. Laste puhul kasutatakse siiski ainult plastikust prilliläätse eelkõige nende turvalisuse tõttu. Prillide kukkudes klaasist prilliläätsed purunevad kildudeks aga plastikläätsed saavad halvemal juhul vaid kriimustatud. Lisaks on plastikust prilliläätsed ka kergemad ja seega lapse väikesel ninal mugavamad.

Prilliläätsesid on võimalik tellida erinevate pinnakatete ja õhendusastmetega. Kui on teada, et lapse nägemine on veel pidevas muutumises ja iga poole aasta tagant peab tugevust muutma, siis võib valida lihtsad kõvapinnaga plastikläätsed.

Kui aga nägemine on jäänud stabiilseks võib juba valida paremad prilliläätsed, millel on peegeldusvastane kate ning mida on lihtsam puhastada. Suuremate tugevuste puhul on soovitatav valida ka õhendatud prilliläätsed, sest nii jääb prill esteetilisem ning kergem. Suuremate plusstugevuste puhul on soovitatav kasutada asfäärilist prilliläätse disaini, mis vähendab silmi suurendavat moonutust.

Lisaks on võimalik tellida prilliläätsed, mis päikesevalgusele reageerides muutuvad tumedaks. Siseruumides, kus puudub UV-kiirgus, on prilliläätsed kirkad ja läbipaistvad, aga õues reageerides UV-kiirgusele, muutuvad tumedaks. Alternatiiviks isetumenevatele on optiline päikeseprill. Mõlemad on hea valik neile lastele, kelle silmad on valguse suhtes väga tundlikud.

Kui prilliraamid on poes kohe saadaval, siis prilliläätsede tellimine võib aega võtta ühe päeva kuni 3 nädalat, sõltuvalt retsepti keerukusest.

Ebamugavuste vältimiseks võiks lapsel olemas olla ka lihtsam varuprill. Juhul kui õige prill katki läheb, kaob või retsept muutub, ei pea laps ilma prillita olema.

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar