Kuidas kolme lapse päevakava ühitada?

Kuidas ühitada kolme lapse päevakava?

Meie pisike beebi muudkui kasvab – vahepeal on täitunud kolmas elukuu ja mõõtmised annavad aimu täiesti tavapärasest kosumisest. Kaalu on kuuga juurde tulnud 800 grammi ja pikkust 3 cm. Mulle tundub, et see pikkuse mõõtmine on hetkel veel pluss-miinus sentimeeter.

Karl on küll selline rahulik ja mõnus sell, kuid jutupaunik on ta meil ka. Lisaks sellele, et ta on selgeks saanud käte keskele kokkupaneku ja nende hoolsa lutsutamise, naerab ta häälega ja jutustab kõvasti.

Samuti lükkab ta väga tugevasti kandadega igale poole vastu ja kuigi ta veel otseselt ei keera, siis keerleb ta ümber oma telje nii usinasti, et isegi suurde voodisse julgeme teda jätta vaid tekkide-patjade kuhjadega turvatult. Diivanile või mähkimislauale valveta jätmist ei harrastanud me varasemate laste puhul ega seegi kord.

Põrandal vaibal on üks väike mängukaarega tekk ja see ongi tema põhiline olemise paik. Seal saavad ka suuremad põnnid väiksemaga suhelda ja mängida. Suureks abiks on vahetevahel ka BabyBjörn lamamistool, kus ta ise endale jalgadega sahmides hoogu teeb. See on meil pigem kasutuses siis, kui vanavanemate juures külas käime, kus põrandad on jahedad ja kass omapäi ringi käib.

Kasvamiste ja arenguga mingeid teemasid praegu üleval pole, välja arvatud see, et neuroloog suunas meid beebide üldmassaaži. Päevakorral on hoopis teistmoodi teemad – nimelt kuidas ühildada kolme erinevas vanuses ja erinevate vajadustega lapse päevakavad?

Kolm last, kolm päevakava

Meie kõige pisem pereliige sööb oma esimese söögi umbes 7 ajal ja jääb siis edasi tukkuma. Ärkab umbes 8-9.30 ajal ja kõht läheb tühjaks uuesti umbes 10-10.30. Kella 11 ajal tahaks ta hea meelega juba järgmist und magada (tihti kuni kella 14-15ni).

Suuremad ärkavad umbes 8 ajal, söövad hommikust, riietuvad ja lähevad lasteaia-hoiu päeval kodust isaga ära kella 9-st. Lastel saab päev läbi 17-18 vahel, kui isa nad lastehoiust ja -aiast koju toob.

Kõige vanem ei taha enam lasteaias magada – lõunaune aeg on neil alates kella 13st. Kahepoolese lõunaune magamise aeg on tal tavaliselt kella 13st ja kodus olles magab ta tihti 3 tundi (endiselt rõdul kärus).

Oh kui tore, kui elu olekski ideaalne 🙂 Meie 2,5a põnnil on tekkinud lastehoius käimise päevade järel öised ärkamised, mis meid hirmsat moodi kurnavad. Oma osa mängib kindlasti lisaks ka pidevad paksu tatiga nohud (läheme adenoide lähiajal kontrollima), seega on tema hoiupäevad päris piiratud ja viimase kuu aja jooksul on ta vist umbes kolm päeva seal käinud.

Loomulikult, kui 2,5aastane saab kodus olla rohkem, tahab ju ka 6,5aastane rohkem kodus olemise päevi (või lühikesi päevi). Ja siit see päevakavade ühildamise segadus peale hakkabki.

Kui lähen kõige pisema magamise aja järgi kahepoolesega õue, siis selleks ajaks, kui peame vennale lasteaeda järgi minema, on ta juba täiesti ja totaalselt väsinud. Kuidagimoodi saame siis koju, kus on vaja kõigepealt endale ja väiksemale mingi kiire amps korraldada.

Heal juhul saab ta 13:30, halvimal juhul 14st magama ja siis läheb ülejäänud päeva rütm sassi – õhtused magamaminekud jms. Kella 14 ajal aga ärkab juba beebi oma pikast unest ja tihtipeale nutuga. Nii et nibin-nabin – kas siis saame enne plika magama või mitte.

Põhimõtteliselt saab tüdruk hakkama ka ilma lõunaund magamata paaril päeval nädalas, aga õhtud on siis topeltrasked. Kõige hullem väsimus lööb siis välja u 17-18 ajal, kui õhtuseks uneks on aeg veel liiga varane.

Õhtul veidi lihtsam

Õhtused magamamineku protseduurid on lõunastega võrreldes selle võrra lihtsamad, et siis on meid kodus ikkagi kaks täiskasvanut 🙂 Üks meist tegeleb beebiga ja teine kahe suuremaga. Õhtuse programmiga alustame kl 19:30, kui telekast on õhtune multikas vaadatud. Kell 20 on beebil söömise aeg ja suurematel hambapesu, sealt edasi lugemine ja vaikne aeg.

Minu kõige suurem lohutus on see, et juba õige pea olukord jälle muutub. Juba päris varsti tuleb kevade lõpp/suve algus, kui oleme rohkem ehk vanavanemate juures ja siis oleme lastega kõik koos ning kaob ära see järelemineku vajadus lastehoidu ja -aeda. Samuti muutuvad beebi kasvamisega tema päevakavad ja saame neid paremini teistega ühildada. Seniks tuleb lihtsalt olemasoleva olukorraga kohaneda.

 

 


Olen 6- ja 2-aastaste vahvate põnnide ema ja jaanuaris sündis meie perre ka kolmas laps. Töötan projektijuhina ja minu igapäevatööks on erinevate ettetulevate teemadega tegeleda (lahendada, delegeerida, infomüra eemaldada jpm). Kõige olulisem põhimõte, mida püüan nii töö- kui eraelus jälgida, on “selleks, et midagi muutuks, tuleb midagi muuta” ja eriti hea on, kui millegi muutmiseks on olemas plaan.”

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar