Süüdistamine ja karjumine on halvad viisid aidata last

Kuidas suhelda stressis lapsega?

Koolitaja ja pereterapeut Tiina Teska nimetab 5 levinud suhtlemisvõtet, mille kasutamist võiksid lapsevanemad vältida või piirata, kui näevad, et laps on mingil põhjusel stressis või ei tule olukorraga toime.

 

  1. Manitsemine ja moraali lugemine

Laps võib tunda, et peab iga hinna eest oma seisukohta või käitumist kaitsma ja on vähem avatud lahenduste otsimisele või käitumise muutmisele.

 

  1. Käsutamine ja kamandamine

Käsutamine võib edastada lapsele sõnumi, et teda ei aktsepteerita ega hinnata. Võtab lapselt võimaluse ise tasapisi vastutama õppida.

 

  1. Küsitlemine ja usutlemine

Vanema huvist lähtuvatele küsimustele vastates võib lapse tegelik probleem hoopis silmist kaduda.Vanem juhib vestlust, selle asemel, et lapsel lasta seda teha. Seega, tunne huvi, anna lapsele aega, oska kuulata, aga loobu ülekuulamisest.

 

  1. Analüüsimine ja diagnoosimine

Laps võib mitte tahta enam edasi suhelda, sest kardab oma sõnumi moonutamist või ebameeldivat paljastamist.

 

  1. Hinnangute andmine, kritiseerimine, süüdistamine

Laps võtab hinnanguid tihti tõe pähe (ma olengi halb) või siis hoopis püüab kätte maksta (ega sa ise kah nii täiuslik ole). Laps võib lakata suhtlemast, kartes saada negatiivse hinnangu või pragamise osaliseks.

 

Millised on ülejäänud 7 suhtlemistõket, mille kasutamine lapse arengut ei toeta ning millist suhtlemist siis hoopis kasutada, kui näed, et lapsel on probleem (ta on mures, stressis, endasse tõmbunud), see räägitakse lahti Gordoni perekoolis.

Vt Perekeskus Sina ja Mina

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar