Tuulerõugeid raviti briljantrohelisega

Kuidas ravida tuulerõugeid, kui lapsel on dermatiit?

Üle-eelmisel nädalal lõid Karlil tuulerõuged välja. Päris kindlad saame olla, et need on tuulerõuged, sest esiteks olid meie pere keskmisel lapsel 11 päeva varem tuulerõuged, mille ta sai lasteaiast. Teiseks aga seetõttu, et villid tekkisid tuulerõugetele iseloomulikult ka pähe.

 

Kuna tütar põdes üpriski kergelt, siis alustasime Karli puhulgi pigem leebema ravitsemisega – kasutasin saialilletinktuuri ja mähkmepiirkonda panin lisaks veel Sudocremi. Olukord läks aga päris kiiresti üpris hulluks.

Punne tuli väga palju juurde, palavik tõusis 39 piirimaile ja nahk läks väga põletikuliseks. Otsisin ja uurisin infot, mida teha ja suhtlesin ka pereõdedega iga päev. Kõrge palavik oli lapsel juba neljandat ööpäeva ja ville tuli muudkui juurde. Esimestest täppidest oli juba nädal möödas ja väike ärevus hakkas juba tekkima.

Seega otsustasin ühel hetkel, et teen selle kulutuse ja ostan kalli raha eest vast kõige värskema tuulerõugete ravimi – Poxclini vahu. Määrisin lapse sellega kokku ja see tundus täiesti toimivat – laps lasi seda ilusti peale määrida, see tundus mu oma kätelgi hea jahe.

Küll aga oli sellel meie jaoks üks suur miinus. Kuna Karlil on atoopiline dermatiit ja nahk oli nii saialilletinktuurist kui kogu sellest haigusest üldiselt väga kuiv ja see vaht kuivatas hirmsat moodi veelgi, siis see talle siiski ei sobinud.

 

Vana hea briljantroheline

 

Tuli kõige uuema aja vahendist pöörduda kõige klassikalisema vahendi poole ja abikaasa tõi enne tööleminekut koju ühe purgi briljantrohelist.

See tõi meile suure positiivse muutuse. Pean seda briljantrohelise teeneks, et kõikide täppide ületegemisest (küll nutuga ja nii, et poole meetri raadiuses oli ka palju muid rohelisi asju lõpuks) alates hakkas lapsel selgelt parem.

Tegin üle nii need villid, milles juba kraater sees oli või paks korp peal, kui ka need punased õrnad täpid, mis veel isegi peaaegu välja ei paistnud. Muide, kui tüdrukul briljantrohelisega täppe üle tegema hakkasin, siis ei saanud ma sellele purgist vatipulgaga otse ravimi võtmise nipile üldse pihta. Kõik kohad olid seda lõpuks täis mu ümber.

Nüüd oli nipiks see, et võtsin ühe plastmassist väikse ravimilusika (see on põhja alt hea sirge) ja tilgutasin briljantrohelise sinna peale – sealt võtsin siis vatitikuga ja sain väga hästi tupsutatud. Toimis oluliselt paremini, eriti kui laps ise väga koostööaldis pole ja kiirelt tegutsema peab.

Korraks tõusis palavik veel 39ni ja sealt edasi enam nii kõrgeks ei läinud. Kui ühe pereõega rääkides soovitati meil nakkushaiglas käia nahka näitamas, sest tundus, et ikka väga halb olukord on, siis teine õde soovitas veidi hiljem meil haiglatest siiski võimalusel eemale hoida.

Üks asi, et sealt võib niigi nõrga immuunsusega laps saada midagi veel hullemat külge ja teine asi, et ega seal selle haige lapsega mugav oodata pole. Ja ega nad seal suurt midagi ette võtta ka ei saa.

Meie puhul oli oluliseks näitajaks, et laps sõi ja jõi siiski päris kenasti ja palavik allus Nurofenile ning laps nahka ise katki ei kraapinud. Kogu aeg hoidsin Karlil natuke avaramaid õhukesi pikki riideid seljas, et tal õhk nahale ligi saaks, aga samas oleks ka nahk kaitstud.

Ühel hommikul käisin naha veel briljantrohelisega üle, aga täppe oli juurde tulnud vaid mõned üksikud. Tupsutasin villid veelkord nendest kohtadest üle, kus rohi maha kulunud oli ja mähkmepiirkonda töötlen ka ikka igal pepupesemise korral, et seal midagi pahaks ei läheks. Lapse tuju läks aina paremaks ja palavik enam kõrgele ei tõusnud.

 

Paljud kreemid ei sobi

 

Minu suurim õppetund oli vast see, et kui on tegemist atoopilise dermatiidiga nahaga, siis tuleb ravimeetodeid ikka põhjalikult läbi mõelda.

Kuna Karlile varasemalt ka nt Babe kreem ei sobinud hästi (sest sisaldab taimseid komponente) ja ka Hustagil (eeterlike õlidega kreem, mida määritakse rinnale nohu-köha puhul) ajas silmad punaseks ja nina vesiseks, siis see saialilletinktuur ei olnud ilmselt kõige õigem valik, mida tema puhul nii mitu päeva kasutada.

Ilmselt oleks ostetud Poxclini vahust rohkem kasu olnud, kui seda kohe alguses kasutada. No ja usaldada ikkagi vana head klassikat – tühja see linade ja riiete määrdumine, lapsel läks ju paremaks 🙂

Lisaks olid meil kasutuses nii Zyrtec sügelemise vastu kui Nurofen palaviku alandaja ja valuvaigistina. Taastumise ajal paneme nahale Bepanthen salvi ja täna soovitati lisaks ka Bebanthen plussi, mis sisaldab tsinki.

Selleks, et ma ise vahepeal süüa (teha) saaks ja teiste lastega pisut tegeleda, tõin kergkäru tuppa, kuhu sain Karli mõneks hetkeks enda silma alla käest ära panna kui ta põrandal olla ei jaksanud. Enda külge ei saanud ju siduda või kotiga panna – higistamine ei pidanud tuulerõugetele hästi mõjuma ja palavikuga niikuinii ei tohiks üleliia soojas olla.

Suuremad lapsed hoidsin tita haiguse ajal lasteaiast kodus, et nad päev otsa võõraste lastega koos olles mingeid uusi haigusi nõrgenenud immuunsusega põnnile koju ei tooks. Poisil oli selle üle ainult hea meel – enamus majakaaslastest sõpru on koolilapsed ja nad on ju sel nädalal kodus.

Siiski sai ta omale väikse kohustuse juurde – kuna mina ei saa tüdrukuga õue minna, pidi tema selle enda peale võtma. Eesmärgiks oli, et ta peab vähemalt pool tundi tüdrukuga koos õues olema ja siis ongi hästi. Kuigi ta proovis sellest natuke omamoodi mööda viilida mõttega, et ta teeb enne oma õueskäimise ära ja siis läheb õega, ei läinud see tal ikkagi läbi ja õues said nad siis koos ikka käidud.

Õnneks käis pisut abis ka laste vanaema, kes samuti lastega mõned õueskäimised tegi. Kui tita on haige ja ainult süles nõus olema, siis paratamatult jäävad suuremad lapsed mingist osast oma tähelepanust ilma.

Nüüd on aga pisike sõbrake paranemise kursil ja püüame ta naha olukorda võimalikult palju leevendada. Ahjaa, igas asjas peab positiivset nägema – nüüd on vähemalt kindel, et Karl korralikult tuulerõuged läbi põdes ja edaspidiseks eluks peaks immuunsus selle vastu tal olemas olema!

 


 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar