laps turvatoolis

Kuidas mahutada autosse kolm last?

Lasterikka pere elu on suures osas nagu pikaaegne logistikaprojekt, mille kestel on vaja pidevalt leida vastuseid küsimustele kes, kus, millal, kuidas, kellega, millega, miks ja nii edasi. Viimasel ajal on see “kuidas” meil kohe eriliselt päevakorda tõusnud, sest viiekohalisse autosse on kaht täiskasvanut ja kolme last üsna keeruline paigutada.

Seoses pesamuna kasvamisega oleme juba mõnda aega nuputanud, mida teha autosõiduks vajaliku turvavarustusega. Turvahäll jääb Liisule õige pea väikeseks ja nii on vaja selgeks mõelda, millega see asendada. Variante on meil mitmeid, aga otsuse langetamine on üsna keeruline.

Meil on kaks autot – üks viiekohaline ja teine väiksem, neljakohaline. Mõlemas autos on kaks kohta, millel on turvatoolide jaoks vajalik isofix kinnitus. Kuni Liisu sõidab turvahällis pole sellest väga lugu, aga kui läheme üle turvatoolile, tuleb üks toolidest kinnitada vaid turvavööga. Milline tool aga valida?

Nagu öeldud, on meil mitmeid variante. Kas me ostame Liisule uue suure turvatooli, näiteks sellise, mille saab panna seljaga sõidusuunas? See on kahtlemata kõige turvalisem. Samas on see ka variant, mida saab kinnitada vaid Isofixiga, mistõttu oma tavapärasele kohale auto esiistmel me Liisut enam panna ei saaks. Seal pole meil Isofix-kinnitusi. Lisaks on SSS tool ka küllaltki kallis.

Jah, laste turvavarustuse peale ei ole mul kahju kulutada, sest me sõidame maal elades autoga küllaltki palju ja ma tahan, et need käigud oleksid lastele võimalikult turvalised, aga et autosse peab mahtuma veel neli inimest, kusjuures kaks neist turvatoolides, jääb SSS tool ilmselt ka liiga suureks.

Kas anname Linda suure, turvapadjaga tooli (9-36 kg) Liisule ja ostame Lindale uue? Uus tool saaks kindlasti olema väiksem ja mahuks autosse paremini, kuid samas ei mahuks selline tool tagaistmele kahe turvatooli vahele ja seega peaks üks lastest ikka sõitma auto esiistmel. Ka tagaistme keskmisel istekohal pole Isofix-kinnitust, kuid see tundub ometi turvalisem lahendus kui lapse esiistmele panemine.

Kas ostame uue tooli hoopis Lennale? See tähendaks siis seda, et Liisu koliks Linda turvapadjaga tooli, Linda Lenna väiksemasse tooli ja Lenna saaks endale praegu veel müügiloleva niinimetatud pepualuse või istumispadja. See on turvatoolidest kõige ebaturvalisem ja mõeldud vaid lapse kõrgemale tõstmiseks.

See padi ei ole autosse kinnitatav ja püsib paigal vaid seetõttu, et lapse keharaskus selle kohale surub. Sedalaadi turvatoole mõne aasta pärast enam müüa ei tohigi. Samas mahuks see istumisalus tagaistmele kahe teise turvatooli vahele. Küll aga oleks last sinna üsna tüütu kinnitada, sest selleks tuleks üle teiste toolide ronida.

Kohati tundub ainus mõistlik lahendus osta suurem auto, sest kui korraga on liikvel kogu viieliikmeline pere oma pagasiga, on autos päris kitsas. Teisest küljest pole suurt autot jälle alati vaja, sest suurema osa ajast liigume väiksemates gruppides – üksi tööle, kolmekesi lasteaeda, kahekesi poodi, neljakesi trenni ja nii edasi.

Meie lähedased on aga mööda Eestit laiali ja neile kahe autoga külla sõita on kulukas. Seetõttu on vajalik, et me aeg-ajalt ikka kenasti ühte autosse ära mahuks. Praegu mahume, kuid raskustega. Suurema, st seitsme- või enamakohalise auto soetamiseks ei ole koduehituse kõrvalt ausalt öeldes ka vabu vahendeid, nii et ainsaks mõeldavaks lahenduseks jääb siiski turvatool, mida Isofixiga kinnitama ei pea.

Praegu otsustasime lahenduse number kaks kasuks. Ostame Lindale uue tooli ja tema vanas hakkab sõitma Liisu, kelle paigutame esiistmele. Sinna seetõttu, et see turvapadjaga tool on ilma Isofixita kõige turvalisem ja tagaistmele kolm turvatooli mingi imega ei mahu. Ka lisanduv tool saab sarnaselt juba olemasolevatele olema firmalt Cybex, sest oleme nendega harjunud ja turvatestide tulemustest lähtudes on tegemist usaldusväärsete turvatoolidega.

Tool ei ole küll kõige odavamate killast, sest ka lihtsamad mudelid maksavad paarisaja euro ringis, kusjuures hind sõltub muuhulgas ka tooli värvist, kuid nagu juba öeldud, ei hoia ma laste turvalisuse arvelt kokku. Kahjuks ei ole mul ka piisavalt julgust, et osta lastele turvatoole järelturult. Küll aga ei tähenda see, et valin tingimata kõige kallima variandi.

 

Millised turvatoolid olete teie oma lastele soetanud? Mida nende valikul oluliseks pidasite? Kas ostsite toolid kasutatuna või eelistasite uusi?

 


Ma olen 28-aastane kolme lapse ema. Elame abikaasaga Kesk-Eestis, keset mitte midagit. Meie hoovis jooksevad metsast tulnud kitsed ja jänesed, majas möllab titega võidu eneseteadlik kass. Oleme abikaasaga mõlemad ettevõtjad ja lapsed (4-aastane Lenna, 2-aastane Linda ja 8-kuune Liisu) on meil nutikamad kui meie ise. Iga päev üritame tasakaalustada tegemisi kahe firma, kolme lapse, nende lasteaia ja huviringide, koduehituse ning mööda Eestit laiali laotatud lähedaste vahel.

 

1 Kirjuta kommentaar
  1. Töötav Ema says:

    Mina soovitaksin siiski tutvusringkonnast enne ka järelturgu uurida. Mina olen ostnud ühe turvatooli uuena, teised olen saanud turvaliselt tuttavate käest. Pepualused on mulle alati kummalised tundunud, praegu olen ise varsti selle küsimuse ees, mida teha 8-sega, kes enam hästi oma Cybexi tooli ei mahu, niisama oleks aga turvavöö kaela pealt minev, seda on see seni olnud ka pepualuste puhul. Vist lähme seda teed, et teeme tooli ikkagi aluseks, aga uurin veel ka turvavöö suunajaid sinna juurde.

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar