Kas sada eurot hoiab ema-lapse elus?

 

Niisiis, ma olen üksikema. Ühe lapsega. Rohkem ei kavatse, ei jaksa üksi ja vanus ka koputab valjusti uksele. Mitte et poleks peret tahtnud. Aga on nagu on. Mina ja laps, me kahekesi. Kohe väga kahekesi, kedagi muud meil pole. Mu oma lähedased on surnud ja lapse isa… pole.

Riigi silmis on laps vallaslaps. Üheksateist eurot kuus saab üksikvanema lapse toetust. Peale tavalise lapsetoetuse, mis on kõigile Eesti lastele ühesugused viiskümmend eurot. See me tugi ja elamise abi, üheksateist eurot enam kui riiklik lapsetoetus kahekesi ühte last kasvatavale kõrgepalgalisele peaministriperele. Ma olevat laisk ja harimatu ja oma viga, et üksikema. Polevat vaja toetada üksikvanemlust. Peab ise hakkama saama.

Ja ma ise … vahel unustan, kas olen päeva jooksul söönud … õhtul mõtlen pikalt selle üle.

Eile laekus toimetulekutoetus. Maksin ära pangavõla kakssada eurot, sada jäi järele. Nüüd pean aru, kas a) osta selle saja euro eest süüa lapsele ja endale kuuks ajaks või b) maksta ära 40-eurone võlg elektrifirmale, et nad mul viie päeva pärast keset talve elektrit välja ei lülitaks (juba ähvardasid!) ja siis ei küsiks sisselülitamise eest 159 eurot (mida ma oma 300-eurose sissetuleku juures kohe kindlasti ei jaksa maksta) või c) maksta ära 40-eurone võlg internetiteenuse pakkujale, et ma saaks kodus tööd teha, kuna see on mu ainus teenimisvõimalus, ja et laps saaks minu töötades omakorda telerist multikaid vaadata, või d) maksta ära 40 eurot lapsele lasteaia jõuluüritusteks ja sünnipäevakingitusteks, et mitte sattuda rühma lastevanemate seas halba kirja, või e) minna hambaarstile ja lasta paigata valutav põletikus hammas, enne kui seegi tuleb välja tõmmata nagu eelmine. Sinna mu arvete raha kulus.

Kui ma ostan süüa, siis kaotan elektri, aga küte käib meil elektriga ja praegu on talv. Ahi on lagunenud, seda ma kütta ei saa ja parandajat palgata pole raha. Kui maksan elektri eest, jään söömata. Lapsel lihtsam, sööb lasteaias, aga õhtul kodus tahaks ju ka, ja nädalavahetustel… Õnneks kohatasust ja toidurahast oleme vabastatud, hea seegi. Ja ma ise … vahel unustan, kas olen päeva jooksul söönud … õhtul mõtlen pikalt selle üle. Õnneks kohvi ja suhkrut on. Joon mitu tassi päevas, sest öösiti lapse magades pean suutma üleval püsida, arvutiga töötamiseks. Kui maksan ära neti, et saaks arvuti taga raha teenida, jään söömata ja kütteta.

Ühesõnaga, mul on täna kõvasti peamurdmist. J

Hambaid, mida murda, varsti enam pole.

 

 


Üksikema (38) on pidanud juba kolm aastat elatuma juhutöödest, sest hoolimata heast haridusest ei ole tal väikelapse kõrvalt õnnestunud püsivat tööd leida. Oma blogis näitab ta, milline on tegelikult elu Eestis allpool vaesuspiiri, kui oled lapsega üksi ja pole lähedasi, kellele kriisiolukorras toetuda.

28 Kommentaarid
 1. Katrinpagar says:

  Ma olen nõus Sulle 40 eurot saatma, et sa saaksid vähemalt ühe võla kaelast. Olen üksikema aga minul väga suur pere taga ja elan vanemate juures. Kui oled nõus siis võin kohe raha teele panna.

  • Made Maria says:

   Aitäh, Katrin, südamliku abipakkumise eest! Üksikema olukord praegu veidi paranes, sest tal õnnestus aasta lõpuks üks juhutöö ots saada… Ta kirjutab eelkõige selleks, et ka riiklikul tasandil hakataks üksikvanematele rohkem mõtlema. Samuti oleks abi nii talle kui ka teistele, kui loodaks MTÜ, mis väga kriitlises olukorras üksikvanemaid toetaks. Siis oleks võimalik soovijatel sinna ka annetada. Kõik, kes on huvitatud MTÜ loomisel kaasa lööma, on teretulnud! Sina samuti 🙂

   • kadriv says:

    Mul on MTÜ projekt valmis kirjutatud, jagasin seda ka MTÜ Üksikvanema Heaks inimestele mõni aasta tagasi. Kuna endal on kolm väikest last, täiskohaga töö, majapidamine ja ülikool, ei jõua kahjuks ise asjaga tegeleda. Võin Sulle saata, ehk õnnestub kaaslasi leida ja käima lükata?

   • Maiap3 says:

    Sooviks oma elus midagi head korda saata küll, peale igapäevase töö ja laste kasvatamise kõrvalt – tõsiselt liigutas mind see lugu ja kurb on mõelda, et antud olukorras on veel teisigi üksikemasid, kes ei julgegi ehk nii avalikult enda murest rääkida, kuid abi kuluks ära küll (mõtlen siinkohal neid emasid, kes ei kuritarvita saadud abi) ning lööks kaasa MTÜ loomisel, mis aitaks ükskikvanemaid.

 2. kaya says:

  Tere armsad inimesed
  Olles palju näinud ja palju käinud ,ja jälgides koike seda mis maailmas toimub tuleb öelda et on vaja teatud tarkust ,ma ei mõtle siin ainult haridust.Haridus enam tööd ei anna ,sellest on palju lugeda erinevate kõneisikute poolt avaldatud artiklitest.Pole eriti loota no.susteemile,sest see näitab lõppemise märke nii ravikindlustuse,kui pensionisusteemi jm.valdkonnas.Mida siis teha ..Muutuvad ärimudelid ja avanevad hoopis teistmoodi võimalused,mitte sellised nagu meile on õpetatud või õpetatakse koolipingis.Olen ise õpetanud inimesi valdkonnas ,mis annab võimaluse töötada ka kodunt.Nö.internetis.Elu maailmas on läinud vaga projektipõhiseks
  Mul on abivajajatele kes rahalistes raskustes uks võimalus enda rahalise olukorra lahendamiseks.Kutsun ules kontakti võtma ja ehk see variant sobib.Selle platvormi abil saame siin Eestis aidata keda iganes.

 3. Martin says:

  Tere.
  Kuidas saada kontakti antud inimesega? Kahjuks ei ole mul võimalik talle tööd pakkuda aga ma sooviksin teda aidata ja tema koormat natukenegi kergendada.
  Palun võtke minuga ühendust.

  • Made Maria says:

   Suur tänu veel kord kõigile abipakkujatele! Olen osadega teist suhelnud ka meili teel. Kõigile on aga üleskutse: kui keegi soovib Üksikema MTÜ loomisel aidata ehk kaasa lüüa, võtke palun ühendust!

   • TiinaN says:

    Miks just ÜksikEMA MTÜ? Kas raskes seisus üksikisasid aidata ei ole plaanis? Üksikisadel, kes raskes olukorras, võib veel keerulisem olla, kuna meestel on pahatihti raske abi küsida ja sellise nimega MTÜ poole pöördumine viskab justkui veel ühe mõttelise tõkke teele.

   • merinee says:

    Tere!
    Olen samuti üksikema. Praegu oma elu üle üldiselt kurta ei saa, kuigi selle aasta lõpp on eriti keeruline. Tean väga hästi, et üksi last kasvatada ei ole kerge ja see riigipoolne 19 eurot on naeruväärne ja uskumatu. Olen huvitatud Üksikema MTÜ loomisel kaasa aitama. Kuidas Teiega kontakti saab? Minu e-mail on merinee5@hot.ee

 4. Tarmo says:

  Tere

  MTÜ loomisel ma kaasa lüüa ei soovi, kuid kirjatükk pani mind siia registreeruma, et pakkuda väikest abi. Ma usun, et siinkohal leiaks paljud 5-10 eurot, et korraks, antud olukorras, tekiks inimesel kergem hingamine. Võtke palun ühendust. Kui juba 5 inimest panustaks 10.- oleks juba väike abi käes 🙂

 5. Raimund says:

  Mind ka pani see lugu väga mõtlema, ei ole mingi rikkur aga abistaks küll, kui teaks kuhu!
  Täielik absurdne olukord meil riigis, Omad nälgivad ja on raskes olukorras aga võõrad toome sisse ja kuldame üle!

 6. anni says:

  Tean täpselt mida tunned, ma olen sedasi elanud juba 6 aastat. Rasetuse ajal kaotasin kõik töö, pere ja muud . Tagant järele mõeldes ei saagi aru, kuidas korraga oli elu peapeale pööratud. Siiani üritanud kuidagi jalgu alla saada, midagi välja mõelda kuidas hakkama saada. Igal pool rääkitakse ja kirjutatakse et üksikemana on lootusetu olukord. Kui aus olla siis ilma ühegi abita ongi olukord väga lootusetu. Tunne on, et tuleb lihtsalt vastu pidata kuni laps suureks saab.

 7. GePu says:

  Olen ise üksikema ja käinud läbi p…rahe. Tean hästi kuidas see kõik hävitab seesmiselt. Kõik tundub nii lootusetu, aga kust ja kelle käest sa abi paluma lähed?Mina pettusin ka vallas, kust abi palusin pisarsilmi, sest ma ei osanud enam kuidagi elada. Lubati aidata, aga see oli naeruväärne. Mis abi on ,üksivanemal miinimumpalgaga töötades, 19 eurost abirahast. Kõik huviringid on täna kohamaksuga, ja kui ise koolis käisin, siis oli kõik tasuta, et laps saaks vaatamata majanduslikule seisundile end harida ja huvidega tegeleda. Ka mina olin pm eraisiku pankrotis.
  Oma jutuga tahan jõuda selleni, et aitan alati, kui vaja ja saan. Kui on milleski abi vaja, siis toetan nõu ja jõuga.

 8. Irina says:

  Tegelikult olukord on väga kurb. Meie riigis üksikema olla nagu karistus. 19 euro toetus juba 20 aastad muutuseta, ja riigitasandil seda teemat keegi ei arutle. Olen ise samuti üksikema, õnneks mul on olemas sugulased. Tahaks ühendust võtta loo autoriga.

 9. Nelli says:

  Tere,

  Asun ise ka Lõuna-Eestis. Lastega seotud teema on mulle väga hingelähedane ning seetõttu sai eelmise aasta sügisel loodud MTÜ Lapsele. MTÜ on küll alles arengujärgus, sest kuni tänaseni olin hõivatud kahel töökohal. Aga tegin ennast vabamaks just nimelt selleks, et saaks tegeleda sellega, mis on tegelikult oluline. Tean, et üksikvanemad vajavad väga abi, aga lapsi, kes abi vajab on veelgi. Kui olete huvitatud koostööst, võtke palun minuga ühendust.

  Nelli Vassila
  nelli.vassila@gmail.com

 10. Katrin says:

  Tere!
  Olen ise olnud üksikema üle 10 aasta ja lapsed on juba täisealised. Tean, mida läbi elab ja tunneb see ema. Alandav on toetusi küsida, et ots otsaga kokku tulla iga kuu isegi kui on väiksepalgaline töökoht, kalkuleerimine käib iga päev, mida saab lubada ja mis järjekorras makseid teha. Tahaks ju samuti normaalselt ilma stressita elada. Olen nõus aitama nõuannetega ja abistama, kui MTÜ luuakse ja pigem siis ikka üksikvanematele, mitte vaid emadele 🙂
  Rahulikke pühi!

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar