Lapsega orienteeruma metsa

Koos lapsega orienteeruma!

Kuigi orienteeruda saab aasta läbi, siis täna, 4. aprillil algab sel aastal õhtuste orienteerumispäevakute hooaeg. Olen käinud viis aastat orienteerumispäevakutel. Alguses läksin ühe lapsega orienteeruma, siis teist last oodates, kahe lapsega, kahe lapsega kolmandat oodates ja nüüd on plaanis kolme lapsega kohal käia.

Olgu alustuseks öeldud, et elame korteris ja olen märganud, et see määrab lastega päevakutel käimise puhul päris palju. Kui mul oleks oma aed ja võimalus seal lastega õhtuti toimetada, siis ilmselt jõuaksin ma metsa oluliselt vähem.

Teine oluline nüanss on see, et minu kallis kaasa armastab orienteerumist väga ja minul endal radade läbimise ambitsioonid puuduvad. Igaühel on need põhjused erinevad, miks nad metsas käivad ja miks just orienteerumas, aga need kaks põhjust on meie puhul olulised.

Alustasin 2012. aastal 1,5 a pojaga teisipäevakutel käimisega. Teisipäevakuid korraldab Orienteerumisklubi Nõmme. Igal teisipäeval alates aprilli algusest kuni septembri lõpuni toimub päevak erinevas Tallinnas olevas parkmetsas või Tallinna lähedal olevas metsas.

Lapsele sobilik rada

Radasid on erineva raskusastmega ja erinevatele vanuseklassidele. Lastele on tehtud lühike nööriga tähistatud rada. Alustuseks saab laps kaardi, millel on erinevad väiksed pildid.

Seejärel märgitakse algusaeg ja laps liigub rajale otsides nööril olevaid punkte – nendes on samuti pildid, mille peab laps oma kaardil ära tundma ja märkima. Kui rada on läbitud, fikseeritakse lõpuaeg ja laps saab preemiaks väikse kommi. Kui lapsel on orienteerumise isiklik kood, siis saab sellega hiljem ka finiši protokollis lapse nime ja tulemuse üles otsida.

lapsed metsas orienteerumas

Lapsed saavad metsas vahepeal keha kinnitada

Positiivne on see, et lapsele on see rada täiesti läbitav juba siis, kui ta jalgadel püsib ja kõndida jaksab. Meil oli see esimesel hooajal 1,5-2 aastase lapsega väga jõukohane ja võttis täiesti parasjagu aega ka (kuni kaasa tund aega oma jooksu tegi).

Paremini saaks siis, kui natuke suurematele oleks natuke raskema astme sarnane rada. 4-5 aastane jookseb selle raja mõne minutigaläbi ja siis peab mõtlema, mida seal metsas edasi teha kuni kojumineku aeg käes. Meie oleme siis näiteks ostnud õpilaste pileti ja selle kaardiga käinud lisaks punkte otsimas.

Neljapäevakud algavad varsti

Neljapäevakud algavad sel aastal 13. aprillil. Neid korraldab iga kord erinev klubi, peakorraldaja on alati Tallinna Orienteerumisneljapäevakute meeskond. Päevakud toimuvad hooaja alguses ja lõpus Tallinnas või lähiümbruses, hooaja keskel pikkadel suveõhtutel toimuvad need aga Harjumaal, Tallinnast natuke kaugemal.

Lastele on seal olemas lastehoid koos pisikese tillurajaga (sarnane teisipäevakute rajale, ilma ajavõtuta) ja natuke suurematele on olemas nöörirada, mis on päris sarnane õigetele radadele.

käru ja lapsega metsas orienteerumas

Isegi käruga ja väikese lapsega saab minna orienteeruma

Laps saab väikese maastiku kaardi, kus on märgistatud orienteerumispunktid (tavaliselt 5-6 punkti). Punktid asuvad nööril või väga lähedal, seega on täiesti võimalik mööda nööri liikudes punktid üles leida. Samuti on võimalik kasutada kompassi ja liikuda punktidesse otse.

Tihti on nöör pandud väikse vimkaga, ehk et nöör keerab tee pealt metsa ära, aga tegelikult tuleb mõne hetke pärast jälle samale teele tagasi. Seega saab laps ka juba kaardilugemist õppida. Sellest hetkest, kui laps saab selgeks, et mööda kollast nööri üht või teistpidi minnes jõuab alati starti/finišisse, saab mõned rajalõigud lasta juba tal endal toimetada.

Meie oleme nii käinud, et mina lähen käruga mööda teid ja laps otsib punkti mööda nööri või lühemat teed pidi,  ja saame punktis jälle kokku.

Linnaorienteerumine

Lisaks toimuvad ka Linnaorienteerumise korraldatavad päevakud (üldjuhul esmaspäeviti, vahel ka kolmapäeviti). Neil ei ole eraldi lasterada, küll aga on nende päevakud alati Tallinnas hästi ligipääsetavates kohtades ja neil on tavarada koolilastele (ja noorematele) tasuta. Oleme üksikutel käinud (näiteks kui see toimub Tallinna Tehnikaülikooli juures) ja tore õhtune jalutuskäik metsas koos pere ja põnevuse nüansiga lastele ongi tehtud.

Teisipäevakute tillurajal osalemine on tasuta. Neljapäevakutel nöörirajal osalemine on tasuta (ja preemiaks pulgakomm). Linnaorienteerumise päevakutel nagu mainitud on koolilastele (ja noorematele) osalemine tasuta. Seega nõuab neil kohalkäimine vaid tahtmist ja ettevõtmist.

Mina teen lastele alati väiksed ampsud kaasa ja kindlasti haaran kaasa ka veepudelid. Lastel tekib kõige ootamatutes kohtades teinekord söögiisu või joogijanu ja nad muutuvad pahuraks, kui pole midagi suhu pista.

Täpsemat infot saab näiteks Facebooki grupist Lastega Loodusesse (https://www.facebook.com/LastegaLooduses/?fref=ts) või eraldi iga orienteerumisklubi lehelt (http://www.oknomme.ee/http://ton.ee/ ja http://linnaorienteerumine.ee/

 


Olen 6- ja 2-aastaste vahvate põnnide ema ja jaanuaris sündis meie perre ka kolmas laps. Töötan projektijuhina ja minu igapäevatööks on erinevate ettetulevate teemadega tegeleda (lahendada, delegeerida, infomüra eemaldada jpm). Kõige olulisem põhimõte, mida püüan nii töö- kui eraelus jälgida, on “selleks, et midagi muutuks, tuleb midagi muuta” ja eriti hea on, kui millegi muutmiseks on olemas plaan.”

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar