Lapsed kelgutamas

Karl sai üheaastaseks!

Ja ongi see meie väike, pisike tita saanud juba üheaastaseks! See aeg on läinud kiirelt – päevad on pikad, aga aasta ikka väga lühike.

Käisime põnniga ka korralises kontrollis ja saime teada, et ta kaalub 8,9 kg, on 75 cm pikk ja peaümbermõõt on 47 cm.

Esimese 6 elukuu jooksul võttis ta kaalus juurde 3,7 kg ja kasvas 13 cm võrra pikemaks. Eluaasta teises pooles võttis ta juurde 1,6 kg ja kasvas 9 cm võrra.

Kui nüüd tagantjärele sellele pidevale muretsemisele mõelda, et laps ei võta kaalus piisavalt juurde, siis tekkis mul üks mõte. Kuigi iga laps on erinev, oleks võinud ma oluliselt varem üle vaadata, mis olid mu eelmiste laste kaalunumbrid esimese eluaasta jooksul.

Sealt oleks ma teada saanud, et mu esimene laps võttis esimese elukuu jooksul 3,8 kg juurde, nii et üpris sama tulemus kui Karlil.

Teises pooles võttis esimene laps juurde 1,5 kg ja teine laps 1,3 kg ja nad on kõik olnud pooleaastasest alates füüsiliselt väga aktiivsed. Nii et ka siin on märgata teatud trendi meie pere laste osas ja ärevatel hetkedel oleks see teadmine kindlasti abiks olnud.

 

Kõva turnija

 

Karl iseseisvalt veel ei kõnni, aga samme harjutab juba üksjagu. Kuna põrandapinda, mida tuleb pidevalt läbida, on üksjagu ja suuremad lapsed on tema jaoks liiga kiired, siis saab ta käpuli lihtsalt oluliselt kiiremini edasi. Ulatab ta juba igale poole, st laua serval olevaid asju püüab kätte saada ja pidevalt peame jälgima, et ta omale midagi kaela ei tõmbaks.

 

Üks tema lemmikumaid tegevusi on siiani olnud turnimine – küll ronib diivanile ja seal patjade seas ringi, küll voodi peale. Kui kuskile on sattunud mõni kast või kõrgem padi, kasutab ta loomulikult kohe juhust ja ronib jälle natuke kõrgemale.

 

Alla saab ta üldiselt ka kenasti, kuigi suuremad ju sellist pepu ees allatulekut ei harrasta, nii et mõned korrad on juhtunud ka seda, et väike põnn üritab muudmoodi alla tulla voodist või diivanilt, nt pea ees. Need korrad on õnneks siiski kellegi valvsa silma all toimunud ja õnneliku lõpu leidnud.

 

Hambaid on tal esimese eluaasta lõpuks suus 8 ja servad on väljas või kohe-kohe välja tulemas kolmel esipurihambal. Sellest on olnud ilmselt tingitud ka viimased nohud-köhad.

 

Päevaunesid on üldiselt kaks ja mõlemad magab värskes õhus kas rõdul või all õues kärus. Õues me väga palju ärkvel olemise ajal temaga ei käi.

 

Öösiti kaisus

 

Õhtune magamaminek toimub teiste lastega umbes samal ajal ja endiselt veel tissiga. Selle võtame ka siis ette, kui ma sellega tegeleda jaksan (või enam üldse ei jaksa). Ka öösel on kahjuks ärkamisi tihti ja kuna harjumus tissiga magama jääda on suur, on seda ka öösel vaja. Nii et ta magab suures voodis kaisus.

 

Sööb ta hästi ja pigem vähe korraga ja tihti. Eelistab alati pigem mingit peretoitu, mille oleme siis kohandanud vastavalt temale. On teatud toiduained, mida me endiselt talle ei paku (värsked köögiviljad-puuviljad, tsitruselised, vürtsid, muud allergeenid).

 

Kuigi tal otseselt allergiat pole, siis organism on tal tundlikum ikka ja nahalgi lööb aeg-ajalt välja, kui midagi ebasobivat on käeulatusse sattunud. Rinnapiima praegu aasta täitumisel veel saab ja konkreetset plaani veel pole, millal täiesti ära jätame selle. Vaatame jooksvalt ja otsustame kunagi hiljem.

 

Väga palju haige olnud

 

Haigustest – kõiki bronhiite ma enam kokku lugeda ei oskagi. Umbes 2-4 nädalase vahega on neid tal terve eluaasta jooksul kõvasti olnud. Ventolin, pulmicort, flixotid, nurofen, paratsetamooliküünlad, zyrtec, espumisan, probiootikumid, 2 antibiootikumikuuri, nahka niisutavad atoopilisele nahale sobivad kreemid ja loendamatus koguses füsioloogilist lahust – selline on meie möödunud aasta põhiline apteegivarustuse nimekiri.

 

Loodame, et teine eluaasta toob nüüd natuke leevendust ja ta organism suudab juba rohkem ja paremini haigustele vastu pidada.

 

Sünnipäeva tähistamine jäi sel korral väga väiksesse ringi, sest haiguste periood on täies hoos igal pool ja eriti väikeste lastega peredes. Mõned sõbrad käisid külas ja teiste sõprade peale lihtsalt mõtlesime 🙂

 

Edaspidi hakkabki see tema sünnipäev olema sellel kõige intensiivsemal haiguste perioodil ja eks ole näha, kuidas me seda siis korraldada saame. Tuleb ilmast sõltumata vist õuepidu teha!

 

Terve see aasta on olnud suuremaid ja väiksemaid väljakutseid täis. Sellest sõltumata või õigemini just sellest kõigest sõltudes on temast mõnus ja aktiivne seltsiline kasvanud ja jätkame samas vaimus, igatahes 🙂

 


 

Olen 6- ja 2-aastaste vahvate põnnide ema ja möödunud jaanuaris sündis meie perre ka kolmas laps. Töötan projektijuhina ja minu igapäevatööks on erinevate ettetulevate teemadega tegeleda (lahendada, delegeerida, infomüra eemaldada jpm). Kõige olulisem põhimõte, mida püüan nii töö- kui eraelus jälgida, on “selleks, et midagi muutuks, tuleb midagi muuta” ja eriti hea on, kui millegi muutmiseks on olemas plaan.”

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar