Väljendid - hernes ja muud

Elu nagu hernes

Kas te olete vahel sellele kujundile mõelnud? Mida sümboliseerib sinu jaoks hernes? Hernes on ümar, roheline, tervislik, maitsev (kui ta on omas elemendis ehk õiges värskusastmes), hernest saab maitsvat suppi, herned võivad põhjustada kõhugaase ning ajada suuremal tarbimisel seedimise segi.

Elu nagu hernes. Hmmm.

Minu teine lemmikväljend on: magasin nagu beebi. Ärkasin öösel 5 korda, nõudsin süüa, olin end täis teinud ja ei saanud aru, mikson pime ja miks ema pole mu kõrval? Ei kõla just unena, mida ma endale igaks ööks sooviksin.

Elu on lill! Kas tegu on ühe- või kaheaastase taimega? Kas tegu on poti- või lõikelillega? Mitu korda aastas antud taim õitseb? Ja mida ta eluks vajab? Vett? Päikest? Vihmausse? Või tsiteerida Kasuema raamatut: „Elu on üks p..aorg ja mina väike lilleke seal sees“

Usun, et nüüdseks on teil juba kõrini saanud, et kui palju võib elu metafooridest nende ilu ära võtta. Me vajame kujundeid ja õnneks annab meie kultuur neil üldjuhul ka üksühese tähenduse, siiski on huvitav näha, kuidas mõned laused oma elu hakkavad elama saavutades hoopis teise tähenduse kui autor algselt mõelnud on. Kaks kuulsamat vast:

  • „Terves kehas terve vaim“, originaal aga on „Sa peaksid paluma, et terves kehas oleks terve vaim“
  • „Tee tööd, siis tuleb ka armastus“, kus Tammsaare tegelikult jätkab, et Aga armastust Vargamäele ei tulnud.

Kuigi tegelikult on eesti keel ikka imeline ja veel toredam on kuulda, kuidas lapsed seda õpivad ning keeles ja keelega arenevad. Nii näiteks rääkis minu 2-aastane veel mõnda aega läti keeles – mineviku moodustamiseks oli kõige kindlam moodus igale sõnale s juurde lisada. Isa tulis koju, ema olis tööl.

Lisaks niisama naerutamiseks mõned minu laste pärlid:

„See särk kasvas suureks“ (2a)

„Tee suu lahti, vaatame, kas kurk on punane?“ „Aga äkki on roheline?!“ (2a)

“Tahad ma räägin sulle midagi ajaloost: vanasti olid hobused nii suured nagu jänesed” (5a)

Lapsed on väga filosoofilised, tasub neid tähele panna – sageli nad annavad meile rohkem aimu meie elust kui ükski vanasõna või metafoor seda suudaks.

 

 


 

Triin kasvatab kahte last (kohevarsti 10 ja 3) ning jagab oma aega erinevate töölõikude, vabatahtliku tegevuse ja perekonna vahel. “Aja jagamine ongi üks suurematest väljakutsetest, et olla igal pool päriselt kohal,” tõdeb ta. Triinu kireks on religioon ja haridus ning ta on tänulik, et just neis valdkondades on tal võimalik end ka tööalaselt teostada.

 

 

 

0 Kommentaarid

Kirjuta kommentaar

Kas soovid sõna sekka öelda?
Palun tee seda, sinu arvamus on tähtis!

Lisa kommentaar